Dünya Kupası

2022 Dünya Kupası Rüşvet Olayı İle Gündem Konularından Biri Oldu

Son günlerde dikkat çeken olayların başında Dünya Kupası ev sahipliği tercihlerinde Katar ve Rusya’nın rüşvet vermesi geliyor. Tüm dünyada yankılanan bu duruma ise ülkelerden cevap geliyor. 2018 Dünya Kupası’nın Rusya’da gerçekleşmesinin ve 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenecek olmasının rüşvet karşılığı olması ise belgeli bir şekilde yayınlandı.

 

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yayınlanan belgelere göre, Rusya ve Katar Dünya Kupası ev sahipliği için birkaç kişiye rüşvet verdi. Konuya ilişkin Alman basınından ise soru cevaplı bir gündem değerlendirmesi geldi. Rüşvet krizine ilişkin son günlerin en çok konuşulan durum, sonrasında ise organizasyonun ev sahipliğini yapacak ülkenin değişip değişmeyeceğine ilişkin soru işaretleri beraberinde getirdi.

 

Dünya Kupası Organizasyonu Katar’da Olacak 

Alman basınında yer alan soru cevaplamalara göre, FIFA Başkanı Infantino, Katar’ın söz konusu durumda zor sokulmayacağını ifade etti.

 

Konuya ilişkin konuşan FIFA Başkanı Infantino, 2022 Dünya Kupası organizasyonunun, mutlaka Katar’da gerçekleşmesini istediğini ifade etti. Doha ile de iyi ilişkilerinin bu kararda etkili olduğu ise yine tartışılan ve gündeme gelen konu başlıkları arasında yer alıyor.

 

Alman basınında yer alan soru cevaplamalarda ayrıca, soruşturmanın neyle ve kimlere ilişkin gerçekleştiği ile ilgili de ayrıntılı bilgiler verildi.