Dmitry Peskov

Dünya Kupası Yolsuzluk İddiasına Rusya’dan Yanıt

Ortaya atılan iddiaya göre 2018 Dünya Kupası organizasyonunun Rusya’da olması rüşvet karşılığında gerçekleşti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise yolsuzluk durumunu net bir ifade ile reddetti.

 

Son günlerde ortaya atılan Dünya Kupası ev sahipliğinde rüşvet durumu, tüm dünyayı ve spor dünyasını ayağa kaldırdı. 2018 senesinde Rusya’da gerçekleşen organizasyon için ise Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov’dan açıklama geldi.

 

Peskov, organizasyon hakkını elde etme konusunda herhangi bir yolsuzluk olmasını çok net bir şekilde reddettiğini bildirdi.

 

Suçlamalar ise, ABD’nin birkaç eski FIFA yöneticisinden gelmişti. Basın mensuplarına açıklama yapan Kremlin Sözcüsü, Rusya’nın herhangi bir rüşvet olayı ile alakasının bulunmadığını ifade etti.

 

2018 Dünya Kupası İçin Tüm Ülke Gurur Duyuyor

Medyada yer alan haberleri okuduklarını ve neden bahsedildiğini dahi anlamadıklarını ifade eden Peskov, Rusya’nın edindiği hakkın yasal olduğunu söyledi. Öte yandan tarihteki en iyi Dünya Kupası’nı Rusya’nın düzenlemesine ilişkin de tüm ülkenin gurur duyduğunu vurguladı.

FIFA tarihindeki en büyük skandal ise, 2015 yılının Mayıs ayında gerçekleşmişti. Zürih’ye beş yıldızlı bir otelde Amerika telebiyle FIFA’dan 9 üst düzey görevli yolsuzluk şüphesiyle gözaltına alınmıştı. O zamanlar suçlamanın yöneltilmiş olduğu bürokratların sayısı ise 14 olarak kayıtlara geçmişti.