Dünya Kupası

Dünya Kupası İle İlgili Şaşırtan Belge

Dünya Kupası ile ilgili olarak yayınlanan belge tüm dünyayı karıştırmaya yetti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Brooklyn federal savcılığı bir belge yayınladı. Yayınlanan belgede ise birden fazla FIFA yöneticisinin rüşveti görüldü. Ödenen rüşvet ise 2018 ve 2022 Dünya Kupaları’na ev sahipliği için Rusya ve Katar’a gerçekleşmişti.

Bu durum yıllar boyunca hem Rusya’nın hem de Katar’ın Dünya Kupası organizasyonlarını elde etme istekleri ile ilgili gündemde yer almıştı. İddialar ise bu defa Amerikan yargısına taşınmış oldu.

İddianame ise Pazartesi günü yayınlandı. Eski Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Federasyonu Başkanı Jack Warner başrolde idi. Rusya’ya oy verme karşılığında Warner 5 milyon dolarlık rüşvet aldı.

Durum Warner ile de sınırlı kalmadı. Öte yandan eski Guatemala Futbol Federasyonu Başkanı ve FIFA yürütme kurulu üyesi Rafael Salguero da listede yer aldı. Rusya adaylığını destekleme sebebiyle Salguero da bir milyon dolar vaat aldığını iddia etti.

Paravan Şirket Ağı İle Ödendi

Ayrıca 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesine ilişkin de isimler söz konusu oldu. Eski Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı Ricardo Teixeira ve eski Güney Amerika Futbol Konfederasyonu Başkanı Nicalos Leoz da iddiaya göre oy karşılığı rüşvet aldı.

Brooklyn Savcısı Richard Donoghue, rüşvet ödemelerinin karmaşık bir paravan şirket ağı ile yapıldığını söyledi.