Türkiye’nin Başarısı 2002 Dünya Kupası

Tarihinde en son 1954’te Dünya Kupası’na katılan, 1958’deki Dünya Kupası’nda İsrail ile eşleşince turnuvadan çekilen Türkiye Futbol Milli Takımı, tam 48 sene sonra 2002 Dünya Kupası’nda boy göstermişti. 1996-2000 arası Türkiye Ligi’nin tek hakimi olan Galatasaray’dan oyuncuların kadro iskeletini oluşturduğu Milli Takım, Şenol Güneş’in teknik direktörlüğünde tarihindeki en büyük başarıyı da 2002 Dünya Kupası’nda yakalamıştı.

Türkiye’nin Gurur Tablosu

Her ne kadar Türkiye’deki futbolseverler Milli Takım’ın Dünya Kupası’na katılamamasını her zaman şiddetle eleştiriyor olsa da aslında Türkiye’nin bu yönde bir alışkanlığı olmadığını da kabul etmek gerekir.

Futbolun şimdikine hiç benzer olmadığı dönemler olan 50’li yıllarda 2 kere Dünya Kupası’ndan çekilen ve 1954 Dünya Kupası dışında hiçbir Dünya Kupası’nda Grup Aşamasını dahi göremeyen Milli Takım, 2002’de ise tarih yazmıştı.

Zira, 48 sene sonra ilk kez katıldığı turnuvada teknik direktör Şenol Güneş’in yakından tanıdığı ülkelerden birisi olan Güney Kore ve Japonya ortaklığı ile düzenlenen 2002 Dünya Kupası, 2000’de UEFA kupasını kazanarak Türk futbol tarihinin en büyük başarısını yakalayan kadronun oluşturduğu iskeletle Grup Aşamasını başarıyla tamamlamıştı.

Brezilya, Kosta Rika ve Çin ile aynı grupta mücadele eden Türkiye, Brezilya karşısında yenilmiş, Kosta Rika ile berabere kalmış ve Çin’i de mağlup ederek Son 16 Turu’na adını yazdırmıştı. Son 16’da ev sahibi Japonya’yı 1-0 ile geçen Türkiye, Çeyrek Final’de Senegal ile eşleşmiş ve uzatmalara giden maçta İlhan Mansız’ın attığı altın golle Yarı Final’e adını yazdırmıştı.

Brezilya ise turnuvanın mutlak favorilerinden birisiydi ve Türkiye ile aynı gruptan çıktıktan sonra Belçika’yı 2-0, İngiltere’yi 2-1 ile geçmişti. Türkiye, Brezilya karşısında oynanan Yarı Final karşılaşmasında direnemedi ve o dönem bir fenomen haline gelen Ronaldo’nun attığı gole engel olamayınca sahadan 1-0 mağlup ayrıldı ancak bu başarı 48 sene sonra takılan bir takım için çok büyük bir başarıydı.

En Erken Gol Rekoru

Brezilya ile oynanan maçtan alınan mağlubiyet sonrası ev sahibi Güney Kore ile 3’üncülük maçı oynayan Türkiye Milli Takımı, Dünya Kupası tarihinde atılmış en erken gol olarak kayıtlara geçen Hakan Şükür’ün attığı gol ve İlhan Mansız’ın attığı 2 golle sahadan 3-2 galip ayrıldı ve turnuvayı 3’üncü tamamladı.

Milli Takımlar düzeyinde en büyük başarısını Uzakdoğu Asya’daki bu turnuvada yaşayan Milli Takım, 2008 yılında da Avrupa Şampiyonası’nda yarı finalde Almanya’ya elenerek benzer bir başarı yakaladı ancak ne yazık ki bu başarılar sanki bir rastlantıymış gibi göründü çünkü Türkiye bu 20 yıllık süreçte birçok turnuvaya katılma başarısını gösteremedi.

2002’den sonra hiçbir Dünya Kupası’na katılamayan Ay-Yıldızlılar, 2008 Avrupa Şampiyonası’ndan sonra 2016 ve 2020 senesinde düzenlenen turnuvalara katıldıysa da hezimete uğradı ve çok kötü sonuçlar alarak elendi.