Savaşın Dünya Kupası’na Etkisi

COVID-19 küresel salgınının etkileri daha yeni yeni atlatılmaya başlamışken, şimdi de Rusya’nın Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelere asker göndererek başlattığı işgal Dünya’nın gündemine oturdu. Siyasetten spora pek çok konunun tekrar düzenlenmesine dair gereklilik oluşturan savaş, 2022’de düzenlenecek Dünya Kupası’nı da etkiledi. Rusya’nın da içinde bulunduğu Play-Off elemelerinde B yolunda Rusya’nın muhtemel rakipleri olan İsveç ile Çek Cumhuriyeti ve 24 Mart’ta Rusya ile karşılaşacak olan Polonya, elemelerin Rusya’dan alınmasını talep etti.

Yıkıcı

Dünya bugünlerde Rusya’nın Ukrayna topraklarında başlattığı işgalden başka bir şeyi konuşmuyor. Uzun bir süreden bu yana beklenen işgal artık resmen başladı ve tüm ülkelerin gözü kulağı şu an Ukrayna’da yaşanan olaylar ve gelecek haberlerin üstünde.

Bununla birlikte savaş hayatın her alanını etkilediği gibi sporu da etkiliyor. Bu senenin sonbahar aylarında Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’na Avrupa’dan katılacak son takımların belli olacağı Play-Off elemelerinde Rusya da yer alıyor.

24 Mart tarihinde oynanacak ilk maçta Rusya ile Polonya karşı karşıya gelecek. Bu maçtan galip ayrılan taraf, İsveç ile Çek Cumhuriyeti’nin eşleşmesinden galip gelen ülkeyle Dünya Kupası bileti için müsabaka yapacak.

Ancak Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrasında ortaklaşa bir bildiri yayınlayarak maçların Rusya dışında bir ülkede oynanmasını talep ettiler. Takımlarının ve görevlilerinin can güvenliği olamayacağını savunan 3 ülke, bu maçların Rusya Federasyonu topraklarında oynanmamasına yönelik kesin bir tavır aldıklarını bildirdiler.

24 Şubat 2022 gününde resmen başlayan işgal, tüm gün boyunca Ukrayna’dan gelen kötü haberler sonrası daha da ciddi bir durum aldı. Bununla birlikte savaşın değişikliğe yol açtığı tek spor organizasyonu Dünya Kupası da değil.

Şampiyonlar Ligi Finali

2021/2022 sezonunda Şampiyonlar Ligi finalinin 28 Mayıs 2022 tarihinde Rusya’nın ihtişamlı şehri St. Petersburg’da oynanması planlanıyordu.

Ancak Rusya’nın başlattığı bu savaş UEFA’nın da acil olarak finalin başka bir şehide yapılmasına dair bir karar alması yönünde baskı oluşturdu. 24 Şubat 2022 günü başlayan işgalin hemen sonrasında açıklama yapan UEFA, olağanüstü bir toplantı yapılacağını ve alınacak yeni kararın kısa süre içerisinde açıklanacağını duyurmuştu.

25 Şubat 2022 günü o karar açıklandı ve Şampiyonlar Ligi Finali St. Petersburg’dan alınarak Paris şehrine verildi. Fransa’nın başkentinin en ihtişamlı statlarından Stade de France’de oynanacak olan finalin tarihiyle alakalı olarak bir değişikliğe gidilmediği de açıklandı.

Bununla birlikte UEFA’nın Rusya’nın Ukrayna’ya dair işgaliyle alakalı aldığı tek karar Şampiyonlar Ligi Finali de değil.

İcra Komitesi, 25 Şubat 2022 tarihinde yapılan toplantıda UEFA müsabakalarında yer alan Rus ve Ukrayna kulüpleriyle bu ülkelerin Milli Takımlarının bir sonraki duyuruya kadar iç saha maçlarını tarafsız sahalarda oynamasına yönelik karar verildiğini açıkladı.

Futboldan, basketbola pek çok spor dalında yarışan kulüpler savaş nedeniyle Rusya’ya ve Ukrayna’ya gitmeme kararı almışlardı.