Dünya Kupası İstanbul’a Geldi

Futbolun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası’nın başlamasına artık sadece birkaç ay kaldı. Farklı kıtalardan birçok ülkenin katıldığı ve finalde havaya kaldırmak istediği kupa da görücüye çıktı. Türkiye’de İstanbul’da firmaların organizasyonuyla tanıtılan Dünya Kupası tanıtım etkinliğinde eski Milli futbolcu Nihat Kahveci ve 2002 yılında A Milli Takımın menajerliğini yapan Can Çobanoğlu de konuşmalar yaptılar.

İhtişamlı Kupa

Dünya’nın en büyük futbol organizasyonu olan ve 2022 edisyonu Katar’da organize edilen Dünya Kupası’nın başlamasına artık birkaç ay kaldı.

Dünyadaki tüm futbolseverlerin ilgiyle takip edeceği ve finalde başarıya ulaşarak en büyük olduğunu kanıtlayan ülkenin ellerinde havaya yükselecek olan kupa da İstanbul’da görücüye çıktı. İş Bankası ve VISA işbirliğinde düzenlenen organizasyonla İstanbul’a getirilen kupanın tanıtım etkinliğinde önemli isimler de vardı.

Türkiye Futbol Milli Takımı’nın tarihi başarıya ulaştığı 2002 Dünya Kupası’nda genel menajerlik yapan Can Çobanoğlu ile kadroda yer alan eski futbolcu Nihat Kahveci bu isimlerin en tanınan örneklerindendi.

Nihat Kahveci, 2002 Dünya Kupası’nda oynadıkları her maç sonrasında elenme ihtimaline karşın bavulları toplayıp sonra yine boşalttıklarını dile getirerek katılımcıları güldürürken, Cuma namazı için getirilen imama müezzinlik yaptığını da belirterek güzel bir zaman geçirilmesini sağladı.

Futbolcuların birçoğunun katıldığı programlarda anlattığı düşme tehlikesi geçiren uçak anısını da aktaran Nihat Kahveci, o olaydan sonra kendisi dahil birçok Milli oyuncuda uçak fobisi oluştuğunu itiraf etti.

Kupanın Özellikleri

Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası’na dair Anadolu Ajansı tarafından yapılan haberde kupanın ne kadar değerli olduğuna dair fikir sahibi olmak mümkün.

Ajanstan paylaşılan bilgilere göre Dünya Kupası 6 kilo 175 gram ağırlığında, 36.8 santimetre boyunda ve 18 ayar altından yapılıyor.

Önceden başka bir adla anılan Dünya Kupası’nın şu anki hali 1974 yılında düzenlenen turnuvadan bu yana sabit bir şekilde kullanıldı. Kupanın zemininde şu ana kadar şampiyon olan ülkelerinin isimlerinin yazılı olduğu plakalar bulunuyor.

1974’ten beri şampiyon ülkelerin adının yazıldığı plakalar, 2038 yılında düzenlenecek turnuvanın şampiyonu ile birlikte dolacak. Zira kupanın tabanında 17 adet plaka yer alıyor.

Üç kez şampiyon olan takıma orijinali verilen kupa ilk olarak Brezilya’ya verildi. Ancak 1983 senesinde çalınan ve hala bulunamayan Dünya Kupası nedeniyle bu karar değiştirildi. Artık Dünya Kupası’nı kazanan kupanın orijinal halini 4 sene boyunca sergileyebiliyor. Bir sonraki turnuva öncesinde orijinal kupa geri alınıp o ülkeye altın kaplama bir başka kopya veriliyor.

Tabanında iki tabaka malakit taşı bulunan kupaya sadece kupayı kazanma başarısı gösteren ekiple o ülkenin devlet başkanları dokunma hakkına sahip. Kupanın görüntüsü tasarlanırken, en üstte dünyayı taşıyacak şekilde bir tasarım düşünüldü.

Zafer anını yaşayan iki sporcunun heykelin gövdesiyle birlikte yükseldiğini gördüğümüz kupa, Katar’da düzenlenecek finallere kadar birçok ülkeyi gezecek.