Ronaldinho Dünya Kupası Favorisini Açıkladı

Brezilya ve Dünya futbolunun en büyük efsanelerinden biri olan Ronaldinho, şu sıralar futbol dışı olaylarla daha çok gündeme geliyor olsa da çok önemli bir figür. Brezilyalı oyuncu 2022 Dünya Kupası ile alakalı kendine sorulan soruları yanıtladı ve kupadaki favorinin kendisinin de bir dönem formasını giydiği Brezilya Milli Takımı olduğunu açıkladı. Bununla birlikte Güney Amerika ülkesinin eleme turlarında gösterdiği performans sonrasında favori olmaması adına pek de bir sebep yok.

Futbolun Efsanesi

Futbolun şu sıralar en büyük gündemi sonbahar aylarında düzenlenecek olan 2022 Katar Dünya Kupası ve artık birçok futbol figürü yavaş yavaş favorilerinin kim olduğunu açıklamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Barcelona’nın ve İspanyol futbolunun en büyük efsanelerinden biri olan Andres Iniesta gönlünden geçen iki takım olduğunu ve bu takımların İspanya ile Japonya olduğunu açıklamıştı.

Başarılı oyuncunun bu açıklamalarına bir dönem takım arkadaşı olan ve gösterdiği performansla birçok futbolseverin bu oyuna tutkuyla bağlanmasını sağlayan Ronaldinho eklendi. Brezilya’nın efsanevi yeteneği, Iniesta kadar istikrarlı bir kariyer yaşayamadı ancak döneminde yarattığı etkiyle tam anlamıyla efsane haline geldi.

Bununla birlikte bir dönem Brezilya Milli Takımı forması altında da başarılar yakalayan Ronaldinho, 2022 Dünya Kupası’nda ülkesinin favori olduğunu savundu. Dünya Kupası’nı en çok kazanan ülke olan Sambacılar, bu bağlamda her turnuvanın doğal favorisi ancak son yıllarda gösterilen performanslar Brezilya adına işlerin iyi olmadığını pek çok kez gösterdi.

Dünya Kupası bağlamında uzun bir süredir başarısı olmayan Brezilya Milli Takımı, Amerika kıtasını bağlayan turnuvaların birçoğunda Arjantin’in gölgesinde kalmaktan kurtulamadı. Bununla birlikte 202 Dünya Kupası Elemeleri’nde şahane bir performans sergileyen ve rekor kıran Brezilya bu bağlamda oldukça formda bir şekilde turnuvaya gelecek gibi görünüyor ve bu durum Ronaldinho’nun haklı çıkmasını sağlayabilir.

İnanılmaz Kariyer

Futbolu bıraktıktan sonra bir dönem cezaevine girmesiyle dahi gündeme gelen Ronaldinho, üstün yetenekleri ve bir dönem yarattığı etkiye rağmen ne yazık ki Brezilyalı oyuncuların birçoğunun yaşadığı disiplinsizlik sorunundan kendini kurtaramadı.

Bununla birlikte kariyerinin en parlak dönemlerinde yakaladığı başarılar şu an 42 yaşında olan efsanenin bir efsane olarak anılmasını sağladı. Brezilya Milli Takımı ile 2005’de Konfederasyon Kupası, 1999’da Copa Amerika, 2002’de Dünya Kupası kaldıran efsanevi oyuncu, 2004 ve 2005 yıllarında Dünya’nın en iyisi seçilirken yine 2005’te Ballon D’or Ödülünü de kazanan isimdi.

Barcelona ile kaldırmadık kupa bırakmayan Ronaldinho bahsi geçtiği gibi döneminin en yetenekli futbolcuları arasında gösteriliyordu. Bu dönemde bile hâlâ adı hasretle anılan Brezilyalı oyuncunun attığı goller, çalım yetenekleri, kıvrak yapısı ve pek çok özelliği daha onu futbolun tarihine altın harflerle yazdırdı.

Bununla birlikte en son Dünya Kupası kazanan ekipte yer alan oyuncunun tahmininin tutup tutmayacağı da Aralık ayında belli olacak.