Iniesta’nın Dünya Kupası’ndaki İki Favorisi

İspanyol futbolunun ve Barcelona’nın en büyük efsanelerinden biri olan Andres Iniesta, 2010 Dünya Kupası’nı ülkesine getiren golü atmış ve adını altın harflerle tarihe yazdırmıştı. Bununla birlikte artık veteran bir oyuncu haline gelen İspanyol efsane 2022’de Katar’da düzenlenecek turnuvayı evinden izleyecek. Öte yandan geçtiğimiz günlerde bir basın kuruluşuna samimi açıklamalarda bulunan 37 yaşındaki oyuncu, Dünya’nın en büyük futbol organizasyonunu kazanması adına gönlünde yatan 2 ülke olduğunu belirtti.

Doğduğum Yer

Dünya futbolunun 20 yılına damga vurmuş isimlerden biri ve hem İspanya’nın hem de Barcelona’nın gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları arasında sayılan Andres Inıesta, 2018/2019 sezonundan bu yana Japonya temsilcisi Vissel Kobe’de forma giyiyor.

37 yaşındaki oyuncu artık kariyerinin son demlerini yaşıyor ancak takımı adına hâlâ çok iyi performanslar sergiliyor. Bununla birlikte 2010 Dünya Kupası Finalinin 116’ıncı dakikasında Hollanda kalesine attığı golle ülkesine ilk Dünya Kupasını kazanma sevincini yaşatan başarılı oyuncu, şu sıralar 2022 Katar Dünya Kupası’nın heyecanını yaşıyor.

Sonbaharda düzenlenecek turnuvaya dair favorilerinin kim olduğu sorulan yetenekli orta saha oyuncusu, ilk olarak tabii ki kendi ülkesi İspanya’yı destekleyeceğini dile getiriyor. Ülkesinin yetenekli gençlerinin bu kupayı kazanabilecek güçte olduğuna inandığını aktaran Andres Inıesta, 12 sene sonra bir kez daha kupayı kazanma ihtimallerinin az olmadığını savunuyor.

Öte yandan efsanevi orta sahanın gönlünde yatan bir takım daha olduğunu belirtmek gerekiyor.

Doyduğum Yer

Altyapısından yetiştiği Barcelona’da uzun yıllar boyunca forma giyen ve burada bir efsane haline gelen Andres Inıesta, ilerleyen yaşıyla birlikte son dönemlerinde kulüpte geri planda kalmaktan kurtulamamıştı.

1996/1997 yılında kapısından girdiği Barcelona’da geçen 22 yıldan sonra 2018/2019 sezonunda takımdan ayrılan başarılı oyuncu, Japonya temsilcisi Vissel Kobe’de top koşturmaya başlamıştı. Japon ekibinin en değerli parçalarından biri haline gelen ve daha da ilerleyen yaşına rağmen kalitesiyle fark yaratan Iniesta, Dünya Kupası’nda destekleyeceği ikinci takımın da Japonya Milli Takımı olacağını dile getiriyor.

Japonya’da geçen yıllarından sonra ülkeye iyiden iyiye sempati besleyen başarılı oyuncu, Japonya’nın da turnuvada fark yaratabilecek oyunculara sahip olduğunu dile getiriyor. Öte yandan pek tabii Asya temsilcisi turnuvanın favorilerinden biri değil ve Inıesta bir miktar da yaşamaya devam ettiği ülkeyi öne çıkartıyor.

Kariyerinde sayısız başarıya ulaşan İniesta, 2012 yılında Avrupa’nın en iyi oyuncusu, 2009’da yılın futbolcusu, 2011/2012 sezonunda sezonun oyuncusu olmak gibi bireysel başarılara sahip. Bununla birlikte Barcelona’da 4 kez Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 9 kez La Liga şampiyonluğu, 3 UEFA Süper Kupa şampiyonluğu, 7 İspanya Süper Kupası şampiyonluğu gibi pek çok takım başarısı da yaşayan efsane oyuncu, modern futbolda fark yaratan isimlerden biriydi.

Tüm bu özgeçmişe bakıldığında Iniesta’nın favorileri adına bir kez daha düşünmek gerekiyor.