Ozols, Türkiye’ye Şans Verdi

Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde oynanacak son iki maç Türk futbolseverler için “Ya formalite, ya mucize” anlamını taşıyordu.

Türk futbolseverler bir yandan Türkiye ile Cebelitarık arasında oynanan maçı takip ederken diğer yandan da aynı saatte başlayan ve G grubundan çıkacak bir diğer takımı ilgilendiren Norveç-Letonya maçından çıkacak sonucu merakla bekliyorlardı.

Türkiye, Cebelitarık’ın 10 kişi kalmasının da rahatlığıyla rakibini 6-0 gibi iyi bir sonuçla geçerken, Norveç, Letonya’nın konuğu olduğu maçta Letonya kalecisi Roberts Ozols’u bir türlü geçemedi ve maçın 0-0 bitmesiyle birlikte Türkiye, Norveç’i yerinden ederek grupta 2’inci sıraya yerleşmeyi başardı.

Türkiye Adına Harika Geçen Gece

Türkiye Milli Takımı, eğer 2022 Katar Dünya Kupası’na giden bileti alabilirse, 13 Kasım tüm Türk futbolseverlerin hatırlayacağı bir tarih olacak.

Maçlar başlamadan önce her iki maçını da kazanması ve gruptan direkt çıkma adına şansı çok düşük olduğu için özellikle Norveç’in puan kaybetmesini bekleyen Türkiye’nin 13 Kasım’da başına öyle bir talih kuşu kondu ki, Ay Yıldızlılarımız bir akşamda gruptan direkt çıkmanın hesaplarını yapmaya başladı. 13 Kasım 20.00’da başlayan iki maçta Türkiye Cebelitarık’ı, Letonya ise Norveç’i konuk etti.

Türkiye, turnuvanın en zayıf takımı karşısında 11’e 10 olmanın da verdiği üstünlükle beraber rahat bir galibiyet almayı başarırken, Norveç’in de Letonya deplasmanında 0-0 kaldığı haberinin gelmesiyle birlikte çifte mutluluk yaşadı.

Türkiye’nin Cebelitarık kalesine yüklendiği dakikalarda, Haaland’sız Norveç Letonya kalesine yüklenerek gol arasa da Letonya kalecisi Roberts Ozols öyle bir performans gösterdi ki Letonya’nın bu maçtan aldığı 1 puanın ve Türkiye için daha da önemlisi Norveç’in deplasmanda bıraktığı 2 puanın baş mimarı oldu.

Tam 5 karşı karşıya kurtarış yaparak Norveç’in gol atmasına müsaade etmeyen Ozols, bir pozisyonda kaşının açılmasını dahi göze alarak yaptığı kurtarışla inanılmaz bir iş çıkarırken, maçın da en iyi ismi olmayı başardı.

EURO2016 Elemeleri döneminde Kazakistan forması giyen İslambek Kuat’ın attığı golle birlikte mucizevi bir şekilde EURO2016’ya direkt katılma başarısı gösteren Millilerimizin yine mucizeyi aradığı bir dönemde gösterdiği performansla Islambek’i hatırlatan Robert Ozols, bu performansı ve dolaylı yoldan Türkiye Milli Takımı’na yaptığı katkıyla da sosyal medyada gündem oldu.

Hollanda, Karadağ Karşısında Takıldı

13 Kasım tarihinde Norveç’ten gelen haberle birlikte gruptan çıkma adına önemli bir aşama kaydeden Millilerimize bir diğer heyecan verici haber ise bu maçtan 2 saat 45 dakika sonra başlayan Hollanda Karadağ maçından geldi.

Kendi sahasında ağırladığı Karadağ karşısında alacağı tek bir galibiyetle gruptan direkt çıkmayı garantileyecek olan Hollanda, 80’inci dakikasına 2-0 önde girdiği maçta 82’de Vukotic’in, 86’da Vujnovic’in golüne engel olamadı ve çok büyük bir fırsatı teperek maçtan 2-2 berabere ayrılmak zorunda kaldı.