İspanya Dünya Kupaları’nda Tek Şampiyonlukta Kaldı

Kulüpler bazında İspanya, hem Avrupa futbolunda hem de Dünya’da ilk sırada gelen ülkelerden olsa da Dünya Kupaları’nda beklenildiği kadar büyük başarıya sahip değillerdi. İspanyollar tek Dünya Kupası şampiyonluklarını 2010 yılında Güney Arfika’da düzenlenen turnuvada elde etmişlerdir. Bunun dışında 1950’de 1’de Brezilya’da yaşadıkları dördüncülük vardır.

2010 Güney Afrika Dünya Kupası

Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası ile Afrika kıtası ilk kez bir Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmış oldu.

Güney Afrika; Fas, Mısır, Tunus ve Libya ile Dünya Kupası’nı düzenlemek için yarışacaktı. Fakat Tunus 2004 yılında yarıştan çekildi. Libya ise gerekli şartları yerine getirmediği için oylamaya dahil edilmedi. Oylamada 14 oy alan Güney Afrika, turnuvaya ev sahipliği yapmaya hak kazandı.

Turnuvaya; Asya’dan 4, Afrika’dan 6, Kuzey Amerika’dan 3, Güney Amerika’dan 5, Okyanusya’dan 1 ve Avrupa’dan 13 takım katıldı.

İspanya H Grubu’nda; Şili, Honduras ve İsviçre ile mücadeleler verdi. Grubu 7 puan ile lider tamamladılar ve Son 16 Turu’na isimlerini yazdırdılar. Son 16 Turu’nda Portekiz ile eşleşen Matadorlar, müsabakayı 1-0 kazanarak Çeyrek Final’e kaldılar. Çeyrel Final’de ise Paraguay’ı aynı skor ile turnuvanın dışına ittiler. Yarı Final’de bu kez rakip güçlü Almanya oldu. Vicente del Bosque’nin öğrencileri, Almanya’yı da 1-0 ile geçmeyi başardılar. Artık tarihlerindeki ilk Dünya Kupası Şampiyonlukları’na sadece bir adım kalmıştı. Rakip daha önde 2 kez Final oynayıp kaybeden Hollanda olmuştu. İspanya, Hollanda’ya da aynı tarifeyi uygulayarak rakibini 1-0 mağlup etti ve Dünya Kupaları’ndaki ilk şampiyonluğuna uzandı.

2010 Güney Afrika Dünya Kupası ile ilgili akılda kalan en önemli olaylardan birsi de Güney Afrika’ya özgü bir çalgı olan Vuzuzela’ların çıkarttığı seslerin 90 dakika boyunca maçlarda duyulmasıydı. Bu çalgının yasaklanması gerektiğini düşüşen bazı kesimler de oldu.

Turnuva tam 4 gol kralı çıkarttı. Thomas Müller, David Villa, Wesley Sneider ve Diego Forlan turnuva boyunca 5’er kez rakip fileleri havalandırdılar.

Oynanan 64 müsabakada toplam 145 gole imza atıldı. Maç başına ortalama gol sayısı yaklaşık olarak 2.27 oldu.