İspanya 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

İspanya’nın Dünya Kupaları Tarihi

Dünya Kupaları’na ilk kez 1934 yılında katılan İspanya, Meksika’da düzenlenen bu ilk turnuvasında Çeyrek Final oymana başarısı göstermiştir. Daha sonra toplamda 16 kez bu turnuvaya katılma başarısı göstermişlerdir. En iyi dereceleri ise 2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda yaşadıkları şampiyonluktur. 2022 Dünya Kupası ile beraber son 12 Dünya Kupası’nda da yerlerini almış olacaklar. Toplamda 63 müsabakaya çıkan İspanyollar bu karşılaşmalardan; 30 galibiyet, 15 beraberlik ve 18 mağlubiyet ile ayrıldılar. Ayrıca rakip fileleri 99 kez havalandırıken, kalelerinde ise 72 gol görmüşlerdir.

İspanya’nın 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: David Raya Martin, Unai Simon Mendibil, Robert Lynch

Defans: Eric Garcia Martret, Jordi Alba Ramos, Pau Francisco Torres, Jose Luis Gaya Pena, Daniel Carvalhal, Diego Javier Llorente Rios, Cesar Azpilicueta, Hugo Sanmartin,

Orta Saha: Jesus Pino Santos, Pedro Lopez, Pablo Garcia, Marcos Llorente Moreno, Jorge Merodio, Sergio Busquets, Rodrigo Hernandez Cascante, Carlos Barragan, Gavi

Forvet: Marco Assensio, Ferran Tores ve Alvaro Morato

İspanya 2022 Dünya Kupası Elemeleri

Dünya Kupası Elemeleri’nde İsveç, Yunanistan, Gürcistan ve Kosova ile B Grubu’nda yer alan İspanya, 6 galibiyet, 1 beraberlik, 1 mağlubiyet aldığı grubu 19 puan ile lider olarak tamamladı. 15 kez rakip fileleri havalandırıken, kalelerinde ise 5 gol gördüler. Ferran Torres attığı 4 gol ile takımı adına gol atan en fazla oyuncu oldu.

İspanya 2022 Dünya Kupası Rakipleri

İspanya 2022 Dünya Kupası’nda Kosta Rika, Almanya ve Japonya ile birlikte E Grubu’nda yer alacak. Luis Henrique ve öğrencileri, Almanya ile beraber grubun favori takımı olarak gösteriliyorlar. Tecrübeli oyuncular ile genç yeteneklerini harmanlayarak bir kadro oluşturan Luis Henrique, 2020 Avrupa Şampiyonası’nda İtalya ile Yarı Final oynamıştı. Bu kez hedef Dünya Kupası’nda çıtayı biraz daha ileriye taşımak olacak. 2014 Dünya Kupası’nda Grup Aşamalarını geçemeyen, 2018 Dünya Kupası’nda ise Son 16 Turu’nda turnuvaya veda eden İspanya, son yıllarda Dünya Kupası’da yaşadığı düşüşü durdurmak istiyor. Bunun için Ferran Torres, Gavi, Pedri gibi genç yıldızlara çok fazla iş düşeceği kesin.

İspanya 2022 Dünya Kupası Fikstürü

23 Kasım  İspanya – Kosta Rika

27 Kasım  İspanya – Almanya

01 Aralık  Japonya – İspanya