Hollandalı Efsane Dünya Kupası’na Dönüyor

Futbolun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası, 2022 yılının sonbahar aylarında Katar’da düzenlenecek ve bu turnuva tüm futbolseverlerin direkt olarak ilgisini çekecek. Tarihin en tartışmaları organizasyonlarından biri haline daha şimdiden gelen organizasyona dair her bir haber ve gelişme heyecan yaratırken, basına yansıyan son haber Hollandalıları heyecanlandıracak gibi görünüyor. Juventus’un ve Hollanda futbolunun efsane ismi, futbolun en büyük ikonlarından biri olan Edgar Davids, Hollanda’nın Katar’da vereceği mücadelesinde teknik ekibe katılacağını açıkladı.

Efsanenin Geri Dönüşü

Futbolun en büyük turnuvası olan Dünya Kupası’nın 2022 edisyonunun başlamasına artık sadece aylar kaldı ve kulüp takımlarının da birer birer sezonlarını tamamlamasıyla birlikte odak Katar’a doğru kaymaya başardı.

Tarihiyle, organizasyonuyla, formatıyla her an ve her gün bir başka heyecan ile tartışmaya sahne olan Dünya Kupası’na dair her bir haber futbolseverleri ayrı bir tarafa sürüklüyor. Bununla birlikte basına yansıyan son haberlerde heyecanlanacak olan taraf Hollandalı futbolseverler olacak gibi görünüyor.

Zira Hollanda futbolunun gelmiş geçmiş en önemli oyuncularından birisi olarak gösterilen Edgar Davids, uzun bir süreden sonra futbola geri dönüyor. Hollanda’nın 2022 Dünya Kupası’nda vereceği mücadelede teknik direktör Louis Van Gaal’in teknik ekibine katılacak olan efsanevi futbol adamı, uzun süre formasını terlettiği Milli Takımına bu sefer yedek kulübesinde ve antrenman sahasında hizmet edeceğini açıkladı ve Hollandalıları sevince boğdu.

Futbolun Simgesi

Aslen Surinamlı olan 49 yaşındaki futbol adamı, futbolculuk kariyerinde yarattığı etkiyle unutulmaz isimler arasına girmeyi başardı.

Profesyonel futbol kariyerine 1991/1992 sezonunda Hollanda devi Ajax’ta başlayan Davids, 1996/1997 sezonunda İtalyan devi Milan’a transfer oldu. Burada geçen 1.5 sezondan sonra İtalya’nın bir diğer devi Juventus’un formasını sırtına geçiren Hollandalı için ödenen bonservis bedeli 8 milyon Euro’ydu.

97/98 sezonunun devre arasından 2003/2004 sezonunun devre arasına kadar aralıksız olarak Siyah Beyazlı formayı terleten Davids, o sezon İspanyol devi Barcelona’nın yolunu tuttu. Katalan temsilcisinde kiralık olarak 6 ay geçiren başarılı orta saha sonrasında Inter’e transfer oldu.

Tottenham, Ajax, Crystal Palace gibi önemli ekiplerde forma giydikten sonra İngiltere’nin alt lig ekiplerinden Barnet’te kariyerinin son dönemini geçiren Davids, 2013/2014 sezonunda profesyonel futbolculuk kariyerini sonlandırdı.

Orta sahada tam anlamıyla bir dinamo görevi gören Edgar Davids, göz problemleri nedeniyle kendisine özel olarak üretilen gözlüğüyle sahaya çıkıyordu. Bu görüntüsü ve kendine has tarzı olan saçlarıyla tam anlamıyla bir simge olan Davids, kariyerinde en çok Juventus forması terletti.

İtalyan temsilcisinde 234 maça çıkan Hollandalı futbol efsanesi, hem burada hem de altyapısından yetiştiği Ajax’ta pek çok başarı da yaşadı. Şu an Hollanda teknik direktörü olarak görev yapan Louis Van Gaal hastalığı nedeniyle Dünya Kupası’ndan sonra görevini bırakacak ancak Davids orada kalıcı olabilir.