FİFA 2022 Dünya Kupası Grupları Şekillenmeye Başladı

Birçok grupta yarışacak ülkeler belli olurken bazı gruplara eklenecek son takım için belirsizlik hala sürüyor. FİFA 2022 Dünya Kupası grup aşamasında yer alacak takımların birçoğu belli olurken belirsizliği süren yalnızca 5 takım kaldı.

Katar’da düzenlenecek olan 2022 dünya Kupası’nda mücadele edecek ülkelerin grupları şu şekilde:

A Grubunda ev sahibi Katar, Hollanda, Senegal ve Ekvador

B Grubunda İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, İran ve Galler

C Grubunda Arjantin, Meksika, Polonya ve Suudi Arabistan

D Grubunda Fransa, Danimarka, Tunus ve gruba katılacak son takım ise Peru, Avustralya ve Birleşik Arap Emirlikleri üçlüsünden biri olacak

E Grubunda İspanya, Almanya, Japonya ve gruba katılacak son ülke Kosta Rika – Yeni Zelanda ikilisinden biri olacak.

F Grubunda Belçika, Hırvatistan, Fas ve Kanada

G Grubunda Brezilya, İsviçre, Sırbistan ve Kamerun

H Grubunda Portekiz, Uruguay, Güney Kore ve Gana

Fifa 2022 Dünya Kupası

FİFA 2022 Dünya Kupasında Katar’ın Ev Sahipliği

2002 dünya Kupası’nda ev sahipliği FİFA tarafından Katar’a verildi. Katar dünya Kupası’na tarihte ilk kez ev sahipliği yapacak. Ev sahibi Katar dünya kupasıyla ilgili ve maçların oynanacağı stadyumlar ve şehirler ile ilgili de bilgileri futbol severlere açtı.

2022 dünya Kupası’nda Katar, maçların başkent Doha olmak üzere Lusail, Er- Reyyan ve Vekre şehirlerinde oynanacağını açıkladı.

Bununla birlikte bu şehirlerde oynanacak maçlar için Katar’ın kullanacağı stadyumlarda duyuruldu.

Lusail Şehrinde Bulunan 80 bin kapasiteli Lusail İconic Stadyumu, Havr’da bulunan 60 bin kapasiteli Al Bayt Stadyumunun yanı sıra Vekre’de bulunan 40 bin kapasiteli El Vakrah Stadyumunu duyurdu.

Başkent Doha ise 2 stadyum ile Dünya Kupasında yer alacak. Doha’da yer alan 40 bin kapasiteli 974 Stadyumu ve yine 40 bin kapasiteli Al Thumama stadyumu kullanılacak.

Er Rayyan şehri ise 2022 Dünya Kupasına 3 stadyumla ev sahipliği yapacak. Er Reyyan şehrindeki 45 bin 350 kişilik Eğitim Şehri Stadyumu, 44 bin 740 kişilik Ahmed Bin Ali Stadyumu ve 40 bin Kapasiteli Halife Stadyumu FİFA 2022 Dünya kupasında kullanılacak stadyumlar olarak duyuruldu.

FİFA 2022 Dünya Kupası, 21 Kasım 2022 tarihinde Türkiye Saati ile 13:00’da Havr kentinde bulunan Al Bayt Stadyumunda ev sahibi Katar ile Ekvador’un oynayacağı maç ile başlayacak.

FİFA 2022 Dünya Kupası’nın sahibini bulacağı final maçı ise 18 Aralık 2022 tarihinde Türkiye saati ile 18:00’da Lusail şehrinde bulunan Lusail İconic Stadyumunda oynanacak.

2022 Katar Dünya Kupası’nda Yarı Otomatik Ofsayt Teknolojisi Kullanılacak

Futbolda hata payının azaltılması ve en aza indirilmesi için her zaman olduğu gibi çalışmalarını yürüten FİFA bu turnuvada kullanılmak üzere yeni bir sistem duyurdu.

Katar da kullanılacak stadyumların çatısında 12 özel kamera sistemi yerleştirilecek. Bu kameralar ile her bir oyuncunun 29 veri noktası kullanılarak saniyede 50 hareketi tespit edilecek. Bu sayede ofsaydın tespiti için hakemlere yardımda bulunacak. Aynı gol çizgisinde olduğu gibi hakemlere otomatik olarak ofsayt uyarısında bulunacak ve hakemler de bu kararı vermekte daha da rahatlayacak.