Dünya Kupası’nı Avrupa’dan Kazanan İlk Ülke İtalya

Gökmaviler lakabı ile de anılan İtalya milli takımının tarihinde 4 Dünya Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır. Brezilya’dan sonra Almanya ile beraber bu kupayı en fazla müzesine götüren ülkedir. İlk Dünya Kupası şampiyonluklarını ise 1934 yılında kendi ülkelerinde düzenlenen turnuvada kazanmışlardır. Bunun dışında; 1938, 1982 ve 2006 yıllarında da kupanın sahibi olmuşlardır.

1934 İtalya Dünya Kupası

1934 İtalya Dünya Kupası, Dünya Kupası tarihinin ikinci, Avrupa kıtasının ise ev sahipliği yaptığı ilk Dünya Kupası’dır.

İtalya, ev sahibi olmasına rağmen Yunanistan ile eleme maçı oynayarak turnuvaya katılan ilk ülke olmuştur.

Uruguay, kendi ülkesinde düzenlenen ilk turnuvada bir çok Avrupa ülkesi katılım gerçekleştirmediği için Avrupa kıtasında yapılan bu turnuvaya katılmayı reddetmiştir. Bir çok Güney Amerika ülkesi de mesafenin uzaklığından dolayı turnuvaya katılamamışlardır. Ayrıca İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya gibi ülkelerde Elemelere katılmadıkları için Dünya Kupası’na da katılamamışlardır.

Turnuvada 16 takım mücadele etmiştir. Grup aşamaları olmamıştır. Son 16 Turu’nda ABD’yi 7-1 yenmeyi başaran İtalya Çeyrek Final’e kalmıştır. Çeyrek Final’de İspanya ile eşleşen Gökmavililer rakipleri ile 1-1 berabere kalmışlardır. Ertesi gün tekrarlanan müsabakayı 1-0 kazanarak Yarı Final’e isimlerini yazdırmışlardır. ( O zaman ki kurallar gereği böyle bir uygulama yapılmıştır.) Yarı Final’de Avusturya’yı 1-0 ile geçen İtalya, Almanya’yı 3-1 mağlup eden Çekoslovakya ile Final’e kalmıştır. Normal süresi 1-1 sona eren müsabaka’da Çekoslovakya’yı 2-1 mağlup eden İtalya tarihindeki ilk Dünya Kupası şampiyonluğuna ulaşmıştır.

İkincisi düzenlenen Dünya Kupası’nda yine organizasyona ev sahipliği yapan ülke  şampiyonluğa ulaşmış olmuştur.

Mısır bu Dünya Kupası’nda yer alarak Dünya Kupası tarihinde ilk yer alan Afrika ülkesi oldu.

İtalya’nın şampiyon olduğu turnuvayı, Çekoslovakya ikinci, Almanya ise üçüncü olarak tamamlamıştır.

Toplamda 17 maçın oynandığı turnuvada 70 gol atılmıştır. Maç başına yaklaşık olarak ortalama 4.12 olmuştur.

Turnuva boyunca 12 gol atan İtalya, 1934 Dünya Kupası’nın en fazla gol atan takımı olmuştur.

Turnuvanın gol kralı 5 gol atmayı başaran Çekoslovakyalı Oldrich Nejedly olmuştur.