Dünya Kupası’nda Uyruk Skandalı

Futbolun uluslararası ölçekte en büyük turnuvası olan Dünya Kupası, başlamadan da başladıktan sonra da bittikten sonra da her zaman tartışmaların ve skandalların ortaya çıktığı bir turnuva ve belki de onu bu kadar güzel kılan da bu iki taraflı oluşu. Bununla birlikte son haftalarda futbolun gündeminde oldukça ilginç bir konu yer alıyor. Basında yer alan haberlere göre Şili Ekvador’un Katar’da düzenlenecek turnuvadan ihraç edilmesini talep ediyor. Zira Byron Castillo aslında Ekvadorlu olmamasına rağmen sahte pasaport ve doğum belgesi ile bu takımın formasını giyiyor.

Olacak İş Değil

2022 yılının sonbaharında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası gerçekten daha başlamadan bile gündemi alt üst edebilecek ölçüde bir turnuva ve bu turnuvayla alakalı olarak her gün bir başka gelişme yaşanıyor.

Zira FIFA, Byron Castillo’nun Dünya Kupası elemelerinde kurallara aykırı şekilde Ekvador’u temsil ettiğine yönelik iddialar karşısında soruşturma başlattı. Castillo’nun aslında Kolombiya vatandaşı olduğunu öne süren Şili Futbol Federasyonu, FIFA’ya başvuruda bulunmuştu.

Şili Futbol Federasyonu’nun iddiasına göre Castillo sahte doğum belgesi ve sahte pasaport sayesinde Ekvador Milli Takımı’na seçildi ve aslında Kolombiyalı. Oyuncuyla alakalı ellerinde bir belge olduğunu ifade eden Şilili yöneticiler, bu belgeye göre Castillo’nun Kolombiya’nın Tumaco şehrinde doğduğunu ifade ediyorlar.

Resmi evraklarda doğum tarihi 1998 olan Castillo’nun doğum yeri ise Ekvador’un General Villamil Playas şehri olarak gözüküyor. Ekvador ekibi Barcelona SC forması giyen 23 yaşındaki oyuncunun sahte pasaport ve sahte doğum belgesi kullandığı iddia ediliyor.

Güney Amerika Dünya Kupası elemelerinde dördüncü sırayı alan Ekvador, 2022 Dünya Kupası’na doğrudan katılım hakkı elde etmişti. 21 Kasım’da başlayacak turnuvada Ekvador, A Grubu’nda Hollanda, Senegal ve ev sahibi Katar’la mücadele edecek.

Elemeleri yedinci sırada tamamlayan Şili, Byron Castillo‘nun oynadığı maçların geçersiz sayılması halinde Dünya Kupası’na katılma şansı yakalayabileceğini öne sürüyor. Güney Amerika elemelerinde ilk dört doğrudan kupaya giderken, beşinci sırayı alan takım Asya elemelerinden gelecek ekiple playoff oynamak zorunda olacak.

Castillo elemelerde sekiz maçta Ekvador formasını giymişti. Ekvador bu maçlarda dört galibiyet, iki beraberlik aldı. Castillo, Şili’ye karşı iki maçta da sahada yer alırken, Ekvador bu iki maçtan dört puan çıkardı.

Odak Kayıyor

Öte yandan kulüp takımlarının sezonlarını tamamlamasına çok az bir süre kaldı ve futbolun en büyük turnuvası olan Dünya Kupası’na dair ilgi artmaya devam ediyor. Her ne kadar tarihin en tartışmalı Dünya Kupası olma yolunda hızla ilerlese de Katar’da yapılacak turnuva yine de merak ediliyor.

21 Kasım tarihine artık çok kısa bir süre kaldı ve futbola ilgi duyan herkesin gözünü kulağını çevirdiği turnuvada ilk düdüğün çalmasıyla birlikte başlayacak olan futbol şöleni herkese heyecan verecek nitelikte.