Dünya Kupası’nda Gruplar Belli Oldu

2022 yılının sonbahar aylarında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılacak takımların büyük bir kısmının belirlenmesiyle birlikte hangi takımların hangi gruplarda yer alacağına dair kura çekimi de yapıldı. Futbolun efsanelerini bir araya getiren kura çekilişinde ortaya çıkan gruplarda oldukça dikkat çeken rastlantılar da söz konusuydu.

Heyecan Yaklaşıyor

2020 Avrupa Şampiyonası’nın COVID-19 küresel salgını nedeniyle 1 sene geç oynanmasından sonra bir diğer Milli Takım organizasyonu olan Dünya Kupası ile aradaki mesafe de iyiden iyiye kısalmıştı.

Türkiye’nin de mücadele ettiği Play-Off Elemelerinden takımların da belli olmasıyla birlikte turnuvaya katılacak 32 takımdan 27’si ortaya çıkarken bu durum grupların belli olması adına da gerekli şartların oluşmasını sağlamış oldu.

1 Nisan tarihinde yapılan kura çekiminde futbolun birçok efsanesi bir aradaydı. Bir kısmı ülkemizde de forma giyen eski futbolculardan hakemlere kadar pek çok ismin yer aldığı kura çekiminde bu nedenle de heyecan daha büyüktü.

Galatasaray formasını terleten isimlerden Didier Drogba, Rigobert Song, bir dönem Fenerbahçe forması giyen Jay Jay Okocha, bir dönem Trabzonspor’u çalıştıran şimdilerde Fas’ın teknik direktörü olan Vahid Halilhodzic, Brezilyalı efsane Cafu, efsane golcü Diego Forlan gibi isimlerin hepsi kupanın çekiliş töreninde yer alan isimler arasındalardı.

21 Kasım-18 Aralık tarihinde düzenlenecek turnuvanın grup aşaması 12 günde tamamlanacak. Her gün 4 maç oynanarak tamamlanacak grup aşamasından sonra 3-6 Aralık tarihlerinde Son 16 Turu, 9-10 Aralık tarihlerinde Çeyrek Final turu, 13-14 Aralık tarihlerinde de Yarı Final turu müsabakaları gerçekleştirilecek.

Üçüncülük maçı 17 Aralık tarihinde, Final maçı ise 18 Aralık tarihinde oynanacak. Organizasyon tarihi boyunca ilk kez yaz ayları dışında düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası, bu özelliğiyle de bir ilkin gerçekleştiği organizasyon olacak.

Gruplar

A GRUBU: Katar, Ekvador, Senegal, Hollanda

B GRUBU: İngiltere, İran, ABD, Galler/İskoçya-Ukrayna

C GRUBU: Arjantin, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya

D GRUBU: Fransa, Danimarka, Tunus, Peru/Birleşik Arap Emirlikleri-Avustralya

E GRUBU: İspanya, Almanya, Japonya, Kosta Rika/Yeni Zelanda

F GRUBU: Belçika, Kanada, Fas, Hırvatistan

G GRUBU: Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun

H GRUBU: Portekiz, Gana, Uruguay, Güney Kore

Bu şekilde belirlenen gruplardan henüz elemeleri tamamlanmayan takımların da tamamlanmasıyla birlikte tüm ülkeler net bir şekilde ortaya çıkmış olacak. Her Dünya Kupası’nda olduğu gibi 2022’de de mutlaka birçok futbol öyküsü yazılacak ve futbol piyasasına yeni yıldızlar girecek ancak turnuvanın Katar’da düzenleniyor olması ve bahsi geçtiği gibi kış aylarında yapılacak olması kendine has bazı zorlukları da beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Türkiye’nin bir kez daha katılamadığı Dünya Kupası organizasyonunun son kazananı Fransa olmuştu. Bu sene yine en iddialı takımlardan biri olan Fransa’nın yanı sıra elemelerde rekor kıran Brezilya da çok iddialı olacak.