2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri Play Off Karşılaşmaları

Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası‘na az bir süre kala heyecan devam ediyor. Dünya Kupası Avrupa elemeleri grup maçlarının tamamlanmasının ardından grubunu ikinci sırada bitiren takımlar A B ve C yolu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştı. Yarı final maçlarının tamamlanmasının ardından 2022 Dünya Kupasına katılacak olan 3 takım final maçlarının ardından belirlenmiş olucak.    

Gareth Bale Galler’i Finale Taşıdı

2022 dünya kupası

Katar 2022 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde grubun ikinci sırada tamamlayan İskoçya, Ukrayna, Galler, Avusturya, Rusya, Polonya, İsveç, Çekya, Portekiz, Türkiye, İtalya ve Kuzey Makedonya A, B ve C yolu yarı final play off maçlarında eşleşmişti.

Dünya Kupası Avrupa elemeleri play off A yolu yarı finallerinde  İskoçya ile Ukrayna eşleşirken, Galler,  Avusturya’yı  evinde konuk etti. Rusya ile Ukrayna arasında yaşananlardan dolayı İskoçya – Ukrayna yarı final karşılaşması ertelendi. A Yolu’nun diğer maçında ise Galler, Avusturya’yı 2-1’lik skorla geçerek adını finale yazdırmayı başardı. Galli Yıldız Gareth Bale Avusturya karşısında maça damgasını vurdu. Takımını öne geçiren golü kaydeden Gareth Bale, Galler’in ilk yarıyı önde kapatmasını sağladı. İkinci yarının başında farkı ikiye çıkaran yıldız futbolcu, Dünya Kupası yolunda ülkesinin kahramanı oldu. Turu geçen Galler İskoçya Ukrayna eşleşmesin ardından rakibini bekleyecek ve finali deplasmanda oynayacak.

İsveç Uzatmalarda Turladı

2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri play off B yolu yarı finallerinde Rusya ile Polonya eşli şirken İsveç evinde Çekya’yı konuk etti. UEFA’nın aldığı karara göre Rusya yarı finalde diskalifiye olurken Polonya otomatik olarak finale yükseldi.  B yolu yarı finalin diğer maçında ise İsveç İle Çekya kozlarını paylaştı. İki takımında son derece kontrollü bir oyun sergiledi karşılaşmanın normal süresi golsüz eşitlikle tamamlandı ve maç uzatmaya gitti. Maçın ikinci yarısında oyuna dahil olan Robin Quaison ikinci uzatma devresinde kaydettiği gol ile İsveç’i finale taşıdı. Finalde Polonya ile eşleşen İsveç bu turu deplasmanda oynayacak.

2022 Dünya Kupası ‘nda Kuzey Makedonya Sürpriz Yaptı

A Milli futbol takımımızın da bulunduğu C yolu, en zorlu yol olarak görülüyordu. A Milli Takımımız yarı finallerde Portekiz ile eşleşirken, son Avrupa Şampiyonu İtalya, Kuzey Makedonya ile eşleşti. Portekiz ile deplasmanda karşılaşan milliler, ilk yarıdaki kötü oyunun bedelini 2 golle ödedi. İkinci yarıda oyunu biraz daha dengeleyen Kırmızı beyazlılar, Burak Yılmaz’ın golüyle farkı 1’e indirirken, 85’te Burak’ın kaçırdığı penaltı, tüm umutları sıfırladı ve Portekiz 3-1’lik skorla finale yükseldi.

C yolundaki diğer karşılaşmada ise sürpriz yaşandı. İyi bir savunma takımı olduğunu Euro 2020’de de gösteren Kuzey Makedonya, İtalya’ya karşısında savunmada gösterdiği çabanın karşılığını son dakikalarda aldı. Aleksandar Trajkovski, 90.dakikada kaydettiği golle mucizeye imza attı ve Kuzey Makedonya İtalya’yı eleyerek finalde Portekiz’in rakibi oldu. Final maçını evinde oynayacak olan Kuzey Makedonya, güçlü rakibi karşısında yeni bir mucize gerçekleştirmek istiyor.