Cüneyt Çakır’a Dünya Kupası Şoku

Bu sezon Türk futbolunda yaşanan kaosun en büyük aktörlerinden ve mağdurlarından biri olan Cüneyt Çakır, 8 Mart tarihli Merkez Hakem Kurulu operasyonu sonrasında liste dışı kalmıştı. 2022’nin sonbaharında düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda görev yapmasına kesin gözüyle bakılırken bu gelişmeyi yaşayan başarılı hakem sonradan görevine döndü ancak FIFA Katar’daki turnuvanın hakemlerini açıkladığında Çakır’a yer vermemeyi tercih etti.

Olmadık İşler

Bu sezon Türk futbolu gerçekten en kaotik dönemlerinden birini yaşadı ve belki de gelecek yıllarda utanç olarak nitelendirilecek bir olay şu sıralar gündemin ilk sırasına yerleşti.

Ferhat Gündoğdu yönetimindeki Merkez Hakem Kurulu, içlerinde Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus gibi hakemlerin de yer aldığı 13 kişilik hakem grubunu liste dışı bırakmış ve bu hakemlere sezon sonuna kadar görev verilmeyeceğini açıklamıştı.

Bu olay zaten kötü durumda olan futbolumuzun daha da gerilemesine neden olurken, FIFA Dünya Kupası’nda görev yapmasına kesin gözüyle bakılan Cüneyt Çakır’ın bu ihtimalini de riske atmıştı. Bu duruma çözüm olarak İsviçre Futbol Federasyonu da Çakır’ın kendi liginde görev yapabilmesi adına teklifte bulunmuş ancak Türkiye Futbol Federasyonu bu teklife cevap vermek konusunda da gecikmişti.

Bununla birlikte Ferhat Gündoğdu yönetimi istifa etti ve onun yerine vekaleten Sabri Çiçek geldi. Çiçek’in ilk icraatı bu hakemlere görevine geri döndürmek olurken Cüneyt Çakır ve diğer hakemler genel olarak eski dikişlerini tutturamamaya başladılar.

Hâl böyle olunca da tam anlamıyla utanç yaşandı. FIFA Katar’da düzenlenecek turnuvada görev yapacak hakemleri açıkladı ve bu listede Cüneyt Çakır’a yer vermedi. Tarihin en başarılı hakemlerinden biri olarak nitelendirilen Çakır bu duruma nasıl bir reaksiyon gösterecek merakla bekleniyor.

Kendine Zarar

Öte yandan belirtmek gerekiyor ki Türkiye Futbol Federasyonu ve ona bağlı Merkez Hakem Kurulu’nun aldığı bu karar aslında Türk futbolunun kendi kendine verdiği zarar olarak nitelendirilebilir.

Zira federasyon futbol tarihimizin en büyük markası olan Cüneyt Çakır’ı devre dışı bırakmak adına futbolun kalitesini de geri plana atacak bir harekete girişti. Eğer bu turnuvada görev alabilmiş olsaydı üst üste 6 uluslararası turnuvada görev alan ilk hakem olarak tarihe geçme şansını yakalayacak Cüneyt Çakır ne yazık ki anlamsız bir operasyona kurban edilmiş oldu.

Milli Takım’ın Dünya Kupası’na gidemediği, Federasyonun başkanından kurullarının başkanlarına kadar istifa ettiği, şike iddialarının yasa dışı bahis iddialarının dolandığı bir sezon yaşandı. Bu bağlamda deyim yerindeyse balık baştan koktu ve federasyon ne kadar kötüyse futbol da o kadar gerilemeye mahkum oldu.

Artık Dünya Kupası’nda sadece kolluk kuvvetlerimizle yer alabileceğiz. Futbola dair bir turnuvada futbola dair hiçbir aktör olmadan nasıl bir futbol ülkesi olunabilir veya ülke nasıl kendini böyle nitelendirebilir o da ayrı bir tartışmanın konusu.