Cüneyt Çakır Dünya Kupasına Gidecek Mi

Türkiye futbol gündemi dün itibariyle Merkez Hakem Kurulu’nun aldığı Cüneyt Çakır ve 12 hakemi ilgilendiren kararla sarsıldı.

Spor Toto Süper Lig’i oluşturan kulüplerin son dönemde neredeyse her maçtan sonra hakemler üzerinde eleştirilerde bulunması Merkez Hakem Kurulu ve Türkiye Futbol Federasyonu üzerindeki baskıları bir hayli arttırmıştı.

Geçmiş dönemlerden itibaren Türkiye’deki her yaştan futbolseverin alışık olduğu Türk hakemleri meselesinde belki de kimsenin daha önce şahit olmadığı bir gelişme yaşandı.

Türkiye’deki hakemlik camiasının en üst kuruluşu olan ve Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı çalışan Merkez Hakem Kurulu, yaptığı açıklamayla bir anda futbolumuzun gündeminde birinci sıraya oturdu.

Merkez Hakem Kurulu’nun yapmış olduğu bu beyanat, televizyonlarda, sosyal ve dijital medyada saatlerce tartışılırken birçok farklı görüş ortaya atıldı.

Hakemlerin Kariyeri Bitirildi

Ferhat Gündoğdu başkanlığındaki Merkez Hakem Kurulu, aldığı flaş karar ile Spor Toto Süper Lig’de görev alan klasman hakemlerinin 13’üne adeta düdük astırdı.

Yapılan açıklamada bu kararın, uzun süredir yapılan bir yeniden yapılanma sürecinin sonunda geldiğini ve bu sürecin “ilk etabının” neticesi olduğunu belirten Merkez Hakem Kurulu, 13 hakemi Spor Toto 1. Lig ve Spor Toto Süper Lig maçlarından bir daha görev vermemek üzere çekti.

Bu isimler ise şöyle sıralandı:

Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Abdülkadir Bitigen, Fırat Aydınus, Bahattin Şimşek, Burak Şeker, Suat Arslanboğa, Hüseyin Göçek, Mert Güzenge, Tugay Kaan Numanoğlu, Alper Ulusoy, Halis Özkahya.

Tüm bu isimlere ek olarak Özgür Yankaya’nın da bundan böyle sadece VAR’da görev yapacağı belirtildi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi sitesinden yapılan ilgili açıklama sonrasında herhangi gerekçeli karar yahut yetkilerden gelecek bir açıklama beklendi. Ancak ne bir gerekçeli karar ne de bir açıklama geldi.

Türk futbolunun zaten yayın ihalesi sebebiyle kaostan geçtiği bu günlerde gelen kararın en dikkat çeken yanı Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus gibi ülke futbolunun en önemli 2 hakeminin de liste dışı bırakılmasıydı.

Geçmiş günlerde bazı kulüp başkanları tarafından yapılan açıklamalar sonrasında bu karar gelince insanların aklında türlü soru işaretleri de uyandı…

Cüneyt Çakır Turnuvaya Hazırlanıyordu

cüneyt çakır

MHK’nın bu kararının ardından en çok merak edilen konu ise Cüneyt Çakır ve onun uluslararası arenadaki kariyeri oldu.

Bir süredir Suudi Arabistan Ligi’ne gideceği konuşulan Cüneyt Çakır, geçtiğimiz günlerde 2022 FIFA Dünya Kupası’nda görev alacak hakemlerin davet edildiği seminer ve eğitimlere çağrılmıştı.

1 Şubat’ta başlayacak ve Avrupa’dan 11 elit hakemin katılacağı seminer öncesinde Merkez Hakem Kurulu’nun aldığı bu kararı FIFA’da yakından takip ediyor.

Eğer Cüneyt Çakır’ın bu sezon bir daha maç yönetemeyeceği kesinleşirse 2022 FIFA Dünya Kupası’na gitme imkanı bulunmayacak.

Daha önce ülkemizi birçok uluslararası turnuvada başarıyla temsil eden Cüneyt Çakır, 2014 FIFA Dünya Kupası ve 2018 FIFA Dünya Kupası’nda da düdük çalarak bu alanda Türk hakemliğinin rekorunu eline almıştı.

Cüneyt Çakır, şimdi bu konu üzerine bir çözüm arıyor. Bakalım ilerleyen günler ne gösterecek.