2022 FIFA Dünya Kupası Polisimizce Korunacak

Önümüzdeki aylarda Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonunda güvenlik Türk polisi tarafından sağlanacak.

Bilindiği üzere 2022 FIFA Dünya Kupası, 21 Kasım – 18 Aralık tarihleri arasında Katar’da düzenlenecek. Tarihte ilk kez kış aylarında oynanacak olan FIFA Dünya Kupası finalleri için aylardır çok büyük hazırlıklar yapılıyor.

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri konumunda olan Katar, bu devasa organizasyon için para musluklarını sonuna kadar açmıştı.

Yapılan yeni stadyumlar, futbolcular ve antrenörler için dizayn edilen tesisler, basın mensuplarına ayrılan bölümler derken milyonlarca dolar para 2022 FIFA Dünya Kupası için harcandı.

Turnuvanın tarihinde ilk kez Körfez ülkelerinden birinde düzenlenecek olması, seçim aşaması öncesinde de sonrasında da büyük tartışmalar doğurmuştu.

İnsan hakları ihlalleri, çalışanların şartları ve birçok farklı konu hazırlık sürecinde Katar’ın başını bir hayli ağrıttı.

Bunun ötesinde turnuva öncesinde belki de yüzbinlerce kişinin akın edeceği Katar’da güvenlik de apayrı bir sorun olarak öne çıktı. İşte tam bu noktada Katar, Türkiye’den yardım talebinde bulundu ve bu talep kabul edildi.

Türk Polisi Turnuvanın Güvenliğinden Sorumlu Olacak

Türkiye ile Katar arasında son yıllarda büyük anlaşmalarla tesis edilen ekonomik ve siyasal bir ilişkinin varlığı herkesin malumu.

Özellikle spor organizasyonları anlamında büyüyen bu ilişkinin vitrindeki anlaşması ise Katar merkezli Bein Sports şirketinin Türkiye Süper Ligi’nin yayın haklarını almasıyla ayyuka ulaşmıştı.

Şimdi bu ilişkiler ağının bir yeni halkası daha güvenlik ve spor ortak kümesinde oluşuyor. Katar Emirliği, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na yaptığı başvuruda 2022 FIFA Dünya Kupası’nın güvenliğinin sağlanması için destek istedi.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de birçok farklı spor organizasyonun başarıyla ve hiçbir güvenlik sorunu olmadan yapılması elbette bu destek talebinin temelini oluşturuyor.

Katar, Türk polisi ve güvenlik güçlerinin edindiği bu tecrübeye güvenerek 2022 FIFA Dünya Kupası’nı da güvenli ellere teslim etmek istiyor.

Anlaşmanın Detayları Belli Oldu

2022 FIFA Dünya Kupası

Türkiye Cumhuriyet İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, TBMM Dışişleri Komisyonu son toplantısında iki ülke arasında iş birliğini öngören bu anlaşmaya onay verdi.

Buna göre Katar’da 2022 FIFA Dünya Kupası boyunca Türk polisi ve Katar güvenlik güçleri birlikte görev yapacaklar.

Çevik kuvvet, Özel Harekat Polisi, Bomba Uzmanı ve diğer Emniyet Personeli de hesaba katıldığında Türk polisi yaklaşım 3300 kişilik bir ekiple bu devasa organizasyonun güvenliğini üstlenecek.

Aynı zamanda personelimizin bütün giderleri de Katar tarafından karşılanacak. Üstelik Türk polisi, Katar’da görev yaptığı süre boyunca hiçbir yabancı amirden direkt olarak emir almayacak. Katar ve Türk taraflarının ortak operasyonunda Türk polisi sadece Türk amirlerinden emir alıp, onlara karşı sorumlu olacak.

Türk polisi 2022 FIFA Dünya Kupası boyunca üstleneceği bu görevle birlikte ülkemizi yurt dışında temsil etme ve güvenlik birimlerimizin prestijini daha da yukarıya çekme imkanı bulacak.

Bu sebeple bütün personele Katar yolculuğu öncesinde eğitimler ve seminerler verilecek.