Cüneyt Çakır Dünya Kupası Toplantısına Çağırıldı

Türk futbol tarihinin en önemli figürlerinden biri olan ve 21’inci yüzyılın en iyi hakemleri arasında yer alan Cüneyt Çakır’a Dünya Kupası’nın yolunun açıldığına dair haberler basını süslemeye devam ediyor. Başarılı hakemin Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun istifasından sonra ligde yine maç almaya başlaması beklenirken, futbol yorumcusu Ersin Düzen de kişisel sosyal medya hesabından verdiği bilgiyle Çakır’ın Polonya’da düzenlenecek toplantıya çağırıldığını açıkladı.

Büyük Risk

Türk futbol tarihinin en karanlık dönemlerinden birinin yaşandığı bugünlerde her gün bir başka gelişme basının gündemini süslüyor.

Hatırlanacağı üzere 8 Mart tarihinde o dönem Merkez Hakem Kurulu’nun başkanı olan Ferhat Gündoğdu’nun oldukça tartışılmasına neden olan bir karar alınmış ve Cüneyt Çakır’ın da içinde bulunduğu 13 hakemin klasman düşürüldüğü açıklanmıştı.

Bununla birlikte Dünya Kupası’na gidemeyen Türkiye’nin 2022’de Katar’da temsilcisi olarak görülen Çakır’ın bu klasman değişikliği nedeniyle turnuvaya gidemeyecek olması hem ülke hem de dünya futbolunda büyük yankı uyandırmıştı.

Bu karar çok uzun bir süre tartışılmasına, infial yaratmasına ve hatta Tahkim Kurulu tarafından bozulmasına rağmen Ferhat Gündoğdu kararından dönmeyeceğini dile getirmişti. Bununla birlikte bu ısrarın sonucu bir yere varmadı ve Gündoğdu göreve geldikten sadece 6 ay sonra istifa ettiğini açıkladı.

Bu gelişmeyle birlikte Cüneyt Çakır ve diğer hakemlerin görevlerine geri dönmesine yönelik yol açılmış oldu. Hatırlanacağı üzere Dünya Kupası’nda görev yapacak hakemlerle alakalı sıkıntılar yaşanması sonrası FIFA’nın Çakır’ı çağırma ihtimali artmış ve hatta İsviçre Futbol Federasyonu da başarılı hakemin lig sonuna kadar kendi bünyesinde çalışmasını talep etmişti.

Toplantıya Çağırıldı

Bununla birlikte Ferhat Gündoğdu’nun istifasından sonra Çakır’ın İsviçre’ye gitmesine gerek kalmadı ve başarılı hakemin Dünya Kupası’na katılma ihtimali iyiden iyiye arttı.

Nitekim futbol yorumcusu Ersin Düzen de 19 Nisan tarihinde kendi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda başarılı hakemin Polonya’da düzenlenecek toplantıya çağırıldığını açıkladı. Dünya Kupası’nda görev yapması planlanan hakemlerin çağırıldığı toplantıya Çakır’ın da çağırılması artık iyiden iyiye bu ihtimalin arttığını de gösteriyor.

Türk futbol tarihinin en büyük markalarından biri olan ve 2022 Dünya Kupası’nda görev yapmasıyla birlikte üst üste 3 Dünya Kupası organizasyonunda görev yapan ilk hakem unvanını ele geçirmesi muhtemel gözüken Cüneyt Çakır adına karanlık günler geride kaldı gibi duruyor.

Bununla birlikte FIFA muhakkak ligin sonuna kadar Çakır’ın durumunu takip edecek ve başarılı hakemin ligde görev alması konusunda bir lobi oluşturacaktır. Bu noktadan sonra geriye dönüş olur mu bilinmez ama eğer böyle bir dönüş olursa da Türk futbolunun marka değerinin daha da dibe vuracağını tahmin etmek zor olmaz.

Tüm bu gelişmelerden sonra Haziran’da Türkiye Futbol Federasyonu’nda bir kez daha seçim yapılacağını da hatırlatmakta fayda var.