2022 DÜNYA KUPASI FORMATINDA DEĞİŞİKLİKLER OLDU

Katar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 2022 Dünya Kupası Şampiyonası formatında pandemi nedeniyle bazı değişiklikler yapıldı. Avrupa Elemeleri’nde Milli Takımların kıyasıya mücadele verdiği sistemdeki değişiklikleri sizin için derledik.

Turnuvaya hızlı bir başlangıç yapan A Milli Erkek Futbol Takımımız, 24 Mart Çarşamba günü Atatürk Olimpiyat Stadı’nda konuk ettiği Hollanda Milli Takımını 4 – 2’lik skorla mağlup etti. 2020’de ortaya çıkan Corona Virüs salgını nedeniyle değişiklilere gidilen elemelerde, kaç ülkenin şampiyonaya katılması için vize alacağı merak oldukça merak konusuydu.

Avrupa Elemeleri grup maçlarında, takımlar hem iç saha hem de deplasmanda olmak kaydıyla iki kez birbirleriyle mücadele edecek. Eleme mücadeleleri mart ayında başlayıp kasım ayında sona erecek.

Dünya Kupalarına Kaç Takım Gidecek?

10 grupta mücadelelerine devam eden 55 ülkelerden grupları lider olarak tamamlayan 10 takım direkt olarak 2022 Dünya Kupası’na katılacak. Geride kalan 3 takım ise play – off karşılaşmalarından sonra belli olacak.

UEFA Uluslar Ligi’nde Dünya Kupası’na katılma hakkı elde edemeyen ülkeler arasında en iyi dereceye sahip olan iki ülke ve Avrupa Elemeleri’nde grup ikincisi 10 takımın katılımıyla play – off mücadeleleri gerçekleştirilecek.

Eleme usulünün tek maçlık sistem üzerine kurulmasıyla oynanacak 12 takımlı play – off maçlarının ardından da 3 takım belirlenerek, Dünya Kupası’na vize alan ülkeler belli olacak.

Ay – Yıldızlılar, 3. Kez Dünya Kupası’na Katılmak İçin Mücadele Edecek

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu’nda mücadele eden A Milli Erkek Futbol Takımımız, 3. kez turnuvaya vize almak için mücadele ediyor. Daha önce 1954 ve 2002 yıllarında Dünya Kupası’na katılma şansı elde eden ay – yıldızlılar, şampiyonada yer almak için G Grubu’nda Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık ile mücadele edecek.

A Milli Takımımız, daha önce Güney Kore ve Japonya ev sahipliği ile düzenlenen 2002 Dünya Kupası’nda etkili bir performans sergileyerek üçüncülük elde etti.

Hava Sıcaklığı Nedeniyle Turnuva İlk Kez Kasım Ayında Düzenlenecek

2022 FIFA Dünya Kupası’na ilk defa ev sahipliği yapacak olan Katar’da sıcaklığın çok yüksek olmasından dolayı turnuva ilk kez Kasım ayında düzenlenecek. 21 Kasım 2022 tarihinde başlayacak olan şampiyonada hava sıcaklıklarının 50 dereceye kadar yükselmesinden dolayı statlar özel bir klima sistemi ile soğutulacak.