Türkiye Milli Takımı Umudu Dışarı Attı

2022 FIFA Dünya Kupası Play Off ilk maçında Türkiye Milli Takımı Burak Yılmaz’ın penaltı vuruşuyla damgasını vurduğu maçta Portekiz Milli Takımı’na mağlup oldu.

A Milli Futbol Takımımız teknik direktör Stefan Kuntz önderliğinde aylardır Portekiz ile oynanacak ve uzun yıllar süren FIFA Dünya Kupası hasretimizi sonlandırabilecek maça hazırlanıyordu.

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri bittikten sonra grubunda Hollanda Milli Takımı’nın ardından ikinci sırayı alan Türkiye Milli Takımı, play off potasında İtalya, Kuzey Makedonya ve Portekiz ile bir potaya düşmüştü.

Bu potada bize düşen rakip kadrosunda dünyanın en iyi oyuncusunu da barındıran Portekiz Milli Takımı olmuştu. Üstelik maçın Portekiz’de oynanacak olması da bir dezavantaj gibi görünüyordu.

Buna karşın “futbolda her şey olur” ihtimaliyle çok yoğun bir şekilde hazırlandığımız maça ümitvar bir şekilde çıktık. Ekran başındaki milyonlarca insan, saat 22:45’i gösterdiğinde TRT 1 ekranlarındaki bu maça odaklandı.

Stefan Kuntz Neden Üçlü Tercih Etti

Türkiye Milli Futbol Takımı’nın kadrosu açıklandığında hemen herkes ekibimizin çıktığı 11 üzerine tartışmalar döndürdü.

Buna göre A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, şu kadroyla 3’lü savunma sistemiyle sahaya çıktı.

Kalede; Uğurcan Çakır

Savunmada; Ozan Kabak, Merih Demiral, Çağlar Söyüncü

Orta Sahada; Berkan Kutlu, Hakan Çalhanoğlu, Orkun Kökçü, Zeki Çelik

Forvette; Kerem Aktürkoğlu, Burak Yılmaz ©, Cengiz Ünder

Teknik direktörümüz Stefan Kuntz’un bu tercihinin altında aslında uzun süredir yapılan analizler yatıyordu. Portekiz Milli Takımı’nın üçlü savunma oynayan takımlar karşısında uzun süredir büyük sıkıntı yaşadığını fark eden Stefan Kuntz ve ekibi, takımı buna göre kurgulamaya karar vermişlerdi.

Burada belki de tek tartışmalı nokta ise kadromuzun özellikle sol kanat beki anlamında bunu kaldırıp kaldıramayacağıydı. Orada Berkan Kutlu’yu kullanan teknik direktörümüz, milli oyuncu elinden geleni yapmasına karşın orada yeterli verimi alamadı ve Portekiz’in tehlikeleri de genel manada oradan gelişti.

Türkiye Milli Takımı Geri Dönüşleri Bu Sefer Sevemedi

Türkiye Milli Takımı

Türkiye Milli Takımı için geri dönüşler tarih boyunca hep çok özel bir yerde durup bir nevi takım karakteri halini almıştı. Yıllardır ne kadar jenerasyon değişirse değişsin milliler genelde geri dönüş hikayelerini yazmayı seviyordu.

Bu maçta da aslında hikaye için çok kullanışlı bir kalem, milli takımın en tecrübeli ismi Burak Yılmaz’ın eline geldi. Burak Yılmaz, millilerimiz için skoru 2 – 1’e getirdikten sonra son dakikalarda kazanılan penaltıda topun başına geçti.

82 milyon da bu pozisyonda Burak ile birlikte topun başındaydı ama maalesef sonuç kabus oldu. Daha önce kullandığı 17 penaltının tamamını gole çeviren kaptan, bu sefer en kritik anda topu dışarıya attı ve Türkiye Milli Takımı adına hayalleri bitirdi.

Kuzey Makedonya’nın büyük bir sürprizle İtalya’yı saf dışı bırakması ise hayal kırıklığımızı daha da katladı…

Yine de elden 90 dakikalık mücadeleleri için hem Stefan Kuntz hem de futbolcularımıza teşekkür etmekten başka bir şey gelmiyor… Teşekkürler Bizim Çocuklar!