UEFA Dünya Kupası’nda Değişiklik İstemiyor

Z kuşağı, teknoloji ve kapitalizmin etkisi. Bu üç etmen futbolun büyük aktörlerinin oyunun büyük organizasyonlarında değişiklik yapılması gerektiğine dair kanaatini güçlendiriyor. Uzun bir süreden bu yana Dünya Kupası’nın 4 yıl yerine 2 yılda 1 yapılması gerektiğini ifade eden FIFA, bu konuda oldukça ısrarcı. Bununla birlikte UEFA Başkanı Ceferin, yaptığı son röportajda UEFA’nın tavrının değişmediğini ve turnuvanın 4 senede bir olması gerektiğine dair kanaatlerinin arkasında duracaklarını ifade etti.

Ceferin’den Eleştiriler

Futbolun kapitalizmin etkisiyle birlikte yaşadığı değişim uzun süreden beri hissedilen ve bilinen bir gerçekti. Ancak önce FIFA’nın Dünya Kupası formatında yapmak istediği değişiklikler sonra da Avrupa Süper Ligi skandalı bu durumun ne kadar ciddi olduğunu ortaya koydu.

Bu iki konudan birisinin doğrudan diğerinin ise dolaylı olarak muhataplarından birisi olan UEFA ise futbolun eski düzeninde olabildiğince kalmasını savunuyor. Fakat aynı zamanda özellikle Şampiyonlar Ligi formatında da değişiklik kapıda bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde Fransa’daki bir yayın organına açıklamalarda bulunan UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, FIFA’nın Dünya Kupası formatında değişiklik yapma isteğini sert bir dille eleştirdi. İki yılda bir Dünya Kupası yapılmayacağına emin olduğunu belirten Ceferin, bu fikrin tamamen saçmalık olduğunu ifade etti.

Bu projenin futbolu mahvedeceğini savunan UEFA Başkanı, format değişikliğini spora ve olimpiyatların ruhuna tamamen aykırı olduğunu dile getirdi. Oyuncuların üstündeki yükün zaten çok ağır olduğunun altını çizen Ceferin, böyle bir değişikliğin talep edilmesinin bile inanılmaz olduğunu savunarak FIFA’yı eleştirdi.

FIFA bu eleştirilere rağmen değişiklik planını kongreye sunmayı planlıyor. Bu konuyla alakalı da değerlendirmelerde bulunan Ceferin, UEFA’nın ve Güney Amerika Futbol Konfederasyonu’nun bu fikre aykırı olduğunu hatırlattı. UEFA Başkanı, Avrupa ve Amerika’nın olmadığı bir Dünya Kupası’nın da olamayacağını savunarak FIFA’yı üzecek açıklamalar yapmış oldu.

Avrupa Süper Ligi Tartışmaları

Ceferin aynı zamanda Avrupa Süper Ligi’ni de aynı sert tonla eleştirdi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sezon Avrupa’nın dev kulüpleri bir gece içerisinde yeni bir lig kurduklarını açıklamışlardı. Daha çok gelir getiren bir sistem gerekliliği üzerine kurulduğu ifade edilen sistem futbolun hemen hemen tüm paydaşları tarafından çok sert bir dille eleştirilmişti.

İngiliz kulüplerinde taraftarlar ve oyuncular bu sistemi kabul eden kulüplerini çok ağır bir dille eleştirmişti. Bu nedenle İngilizler kararlarından erken caydılar. Alman kulüpleri de benzer sebeplerle erkenden çekildiklerini açıkladılar. Avrupa Süper Ligi’ni kurduktan sonra organizasyondan çekilmeyen 3 takım ise Real Madrid, Barcelona ve Juventus oldu.

Bu kulüplerle alakalı açıklamalarda bulunan Ceferin, kulüplerle alakalı kişisel bir probleminin olmadığını ifade etti. Bu 3 kulübün de Şampiyonlar Ligi’nde oynamak için ilk kayıt yaptıran kulüpler olduğunu açıklayan Ceferin, Avrupa Süper Ligi’nin hâlâ var olduğunu söylemenin Dünya’nın düz olduğunu savunmakla aynı şey olduğunu dile getirdi.

Bahsi geçen 3 kulüpten görüşme talebi gelirse bu talebi kabul edeceğini açıklayan UEFA Başkanı, futbolu paradan ibaret görenler dışında kimsenin Avrupa Süper Ligi’ni istemediğini belirterek çok sert ifadelerde bulundu.