Türkiye’nin Kaderi Rakiplerinin Elinde

Yakalanan jenerasyon ve ortaya konan performansla herkesi heyecanlandıran Türkiye Futbol Milli Takımı’nda rüzgar uzun bir zamandır tersine dönmüş durumda. EURO2020’de sürpriz bir ilerleme göstermesi dahi beklenen takım, bu turnuvada gösterdiği kötü performanstan sonra toparlanamadı ve 2022 Dünya Kupası Elemelerinde de fırsat tepti.

Teknik direktör değişikliğine giderek Şenol Güneş yerine Stefan Kuntz’u getiren takım, 8 Ekim tarihinde oynadığı Norveç maçında da 3 puanı alamayarak elemelerde ilerleme şansını rakiplerinin eline bıraktı.

Hesap Makineleri Ortaya Çıktı

Yıllardan beri turnuvalara son anda katılan veya katılamayan Türkiye Futbol Milli Takımı, geleneğini bozmadı ve kendisini destekleyenleri yine hesaplamalara soktu. Grup lideri olarak devam ettiği elemelerde üst üste aldığı kötü sonuçlarla birlikte şansını bir hayli azalttı.

Gösterdiği performansla da eleştirileri üstüne çeken Milli Takım’ın elemelerde kalan 3 maçını da kazanması az olan şansını devam ettirmesinde kilit rol oynuyor. Bununla birlikte, Türkiye 3 maçından 9 puan toplasa dahi Dünya Kupası’na gidebilmek için rakiplerinin tökezlemesini bekleyecek.

3 maçtan toplaması beklenen 9 puanla birlikte grup aşamasını 21 puanla tamamlayacak olan Türkiye’nin önündeki rakiplerinden grup lideri Hollanda, önümüzdeki 3 maçtan 2 galibiyet aldığı takdirde grubu Türkiye’nin önünde bitirecek. Norveç ise Karadağ ve Letonya ile karşılaşacak ve en son olarak Hollanda deplasmanına gidecek.

Eğer Norveç, Hollanda deplasmanında galibiyet sevinci yaşarsa Türkiye Dünya Kupası’na gidemeyecek. Norveç’in kaybetmesi durumunda Türkiye’ye play-off yolu açılacakken, berabere kalınması durumunda devreye averaj girecek.

Dünya Kupası’na Nasıl Gidilir?

Dünya Kupası’na gidecek Avrupa takımlarının oluşturduğu gruplarda lider olan takımlar direk bilet alacaklar. Kupaya Avrupa’dan gidecek olan 10 ekibin bu şekilde belirlendiği formatta geriye kalan 3 takım ise play-offlar sonucunda belirlenecek. Play-offlarda gruplarında ikinci sırada yer alan takımlar ile Uluslar Ligi’nde en iyi derece yapıp Dünya Kupası bileti alamayan takımlar bir araya gelecek.

Tek maç usulüyle oynanacak maçlarda en iyi sonucu alan 3 takım Dünya Kupası’na gitmeye hak kazanacak. Türkiye’nin bu tabloda şansı az görünse de ihtimalinin var olduğunu söylemek mümkün.