Türkiye A Milli Futbol Takımı Aldığı Başarılı Sonuçlarla Dikkat Çekiyor

2022 yılında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılmak isteyen Türkiye; Avrupa Elemeleri G Grubu’nda mücadele etti. Milli takımımız; 10 maç sonunda topladığı 21 puanla grubunu ikinci sırada tamamladı. Türkiye; play-off oynama hakkını kazandı. Rakiplerimizin kimler olacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Türkiye; Kasım ayındaki milli arayı başarılı bir şekilde geçirdi. İlk olarak, Cebelitarık’ı 6-0 yendik. Bu maçtaki gollerimizi Halil Dervişoğlu (2), Kerem Aktürkoğlu, Merih Demiral, Mert Müldür ve Serdar Dursun kaydetti.

Ardından, gruptaki son maçımızda deplasmanda Karadağ ile karşılaştık. Bu maçı da 2-1 kazanarak grubu ikinci sırada bitirmeye hak kazandık. Karadağ maçındaki gollerimizi Kerem Aktürkoğlu ve Orkun Kökçü kaydetti.

Türkiye FIFA Dünya Klasmanında İki Sıra Birden Yükseldi

Şenol Güneş ile yollarını ayıran Türkiye; Alman teknik adam Stefan Kuntz ile çalışmayı tercih etti. Ekim ayındaki ilk maçımızda Norveç ile berabere kaldık. Ardından, Letonya’yı son dakikalarda bulduğumuz golle mağlup ettik.

Milli takımımız; Kasım ayındaki iki maçı da kazanmak zorundaydı. Sonuç olarak, Cebelitarık’ı ve Karadağ’ı yenerek önemli bir başarı elde ettik.

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Ekim ve Kasım ayındaki başarılı performansı dikkat çekiciydi. Son iki maç öncesinde 39. sırada yer alan Türkiye; aldığı iki galibiyet ile beraber FIFA dünya klasmanında iki basamak birden yükselerek 37. sıraya yerleşti. Bunun yanı sıra, puanını 1472’ye çıkardı.

İlk 10 Sırada Hangi Ülkeler Bulunuyor?

FIFA dünya klasmanının ilk sırasında topladığı 1828 puanla Belçika bulunuyor. İkinci sırada ise 1826 puan ile Brezilya var. Listenin üçüncü sırasında 1786 puan ile Fransa yer alıyor. Euro 2020’de final oynama başarısını gösteren İngiltere dördüncü sırada bulunurken Lionel Messi’nin formasını giydiği Arjantin topladığı 1750 puan ile beşinci sırada kendisine yer bulmuş durumda!

Euro 2020’yi şampiyon olarak tamamlayan İtalya; sahip olduğu 1740 puan ile altıncı sırada yer alıyor. 2008-2012 arası döneme damga vuran ancak eski başarılarını arayan İspanya ise listenin yedinci sırasında bulunuyor. Son maçında Sırbistan’a yenilerek grubunu ikinci sırada tamamlayan ve play-off oynama hakkını elde eden Cristiano Ronaldo’lu Portekiz; 1660 puanla sekizinci sırada yer alıyor.

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nin en başarılı takımları arasında yer alan Danimarka; topladığı 1654 puan ile dokuzuncu sırada bulunurken listenin 10. sırasında milli takımımızın da olduğu grubu birinci sırada tamamlayan Hollanda yer alıyor.

Türkiye A Milli Futbol Takımı 2021 Yılını Nasıl Geçirdi?

Türkiye; 2021 yılında üç hazırlık maçı oynadı. Azerbaycan’ı ve Moldova’yı yenerken Gine ile berabere kaldı. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde 10 maça çıktı. Bu maçlardan altısını kazanırken üç maçı berabere bitirdi. Yalnızca Hollanda’ya mağlup oldu. Euro 2020’de oynadığımız üç maçtan da yenilgiyle ayrıldık.