NBA

NBA Yönetiminden Dünya Kupası Stili Önerisi

Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgınından en fazla sarsılan ülke ise Amerika Birleşik Devletleri oldu. Ülkede Kovid-19 sebebiyle 100 binden fazla hayatını kaybederken, tüm yaşam da adeta durma noktasına geldi.  

Amerikan Basketbol Ligi NBA de koronavirüs salgını nedeniyle 11 Mart gününde süresiz olarak askıya alındı. 2019-2020 NBA sezonunun ne zaman tekrar başlayacağı ise büyük bir merak konusu oldu.  

Basketbola geri dönüş için planlar yapmaya başlayan lig yönetimi, ne şekilde başlanacağına ilişkin de plan yapmaya başladı.  

Sürecin tekrar başlaması için büyük bir çaba sarf eden NBA yönetimi ise, bu dönem için en sağlıklı olarak FIFA Dünya Kupası modelinin tercih edilmesi önerisinde bulundu. Sezonun tekrar devam edebilmesi adına grup aşamasının önerildiği günlerde, ligin tekrar ne zaman başlayacağı da büyük anlamda merak konusu oldu.  

Planlama Süreci Devam Ediyor  

Sezonun geri kalanının oynanması için harekete geçen NBA yönetimi, FIFA Dünya Kupası stiline göre kalan maçları gerçekleştirme fikrini ise değerlendirme sürecine girdi. Sisteme göre ligde en iyi dereceye sahip olan 20 takımın, derecelerine göre beşerli gruplara ayrılması planlanıyor. Sonrasında ise takımların grup içerisindeki rakipleri ile ikişer maç oynaması için plan yapılacak. Maçların sonucuna göre de gruplarda ilk iki sırayı alan takımlar, play-off için yükselme kaydederken, eşleşmeye göre de 7 maçlı bir play-off serisi oynanmış olacak.  

Güncel Yazılar