Katar’daki Dünya Kupası İçin FIFA’dan İçki Garantisi

Dünya Kupası’nın başlamasına az bir süre kala futbolseverlerin heyecan ve ilgisi artmaya devam ediyor. Katar’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek Dünya Kupası için ilgililerin akıllarındaki sorulardan biri de içkinin yasak olup olamayacağıydı. FIFA’dan gelen son haberlere göre yetkililer, içki içileceğinin garantisini verdiler. İşte Katar’ın uzun süredir hazırlandığı Dünya Kupası’na dair merak edilenler…

FIFA, Dünya Kupası’nın Katar’da gerçekleşeceği nedeni ile akıllardaki soru işaretlerini gidermek için yeni bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre Dünya Kupası’nda içki içmek stadyum bölgelerinde yasak olmayacak. Futbolseverler, gelen bu haberden dolayı memnun.

Stadyumda Bira Satışı Gerçekleşmeyecek

Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olması alkol tüketiminin kısıtlanıp kısıtlanmayacağının merak edilmesine yol açmıştı. Futbolseverler, bu konuda kaygılarını dile getirirken FIFA tarafından yapılan son açıklama, tartışmalara nokta koydu.

FIFA, maçlar oynanırken stadyumda bira satışının olmayacağını bildirirken maç başlamadan önce ya da maçın finiş düdüğü çaldıktan sonra stadyum bölgesinde içki içebileceklerini bildirdi. Bu konuda garanti verdiğini bildiren FIFA, içki markalarının stadyum etrafında stantlar kuracağını da ifade etti. Bununla birlikte statlar, maç başlamadan yarım saat önce kapanacak ve maç bittikten sonra yeniden açılacağı öğrenildi.

Yerel kültüre karşı saygılı olacaklarının altını çizen FIFA, futbolseverlerin de bu sayede alkol tüketebileceklerini ifade etti. Budweiser’ın sponsorluğunda gerçekleşecek turnuvalarda sıfır alkollü bira ve alkolsüz meşrubatlar da stantlarda satışa sunulacak.

Dünya Kupası İlk Kez Ortadoğu’da Oynanacak

2022 FIFA Dünya Kupası, 21 Kasım’da start verecek. 22. FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ülke Katar oldu. Katar, hem oyuncuların hem de futbolseverlerin konforu için aylardır yoğun bir şekilde çalışıyor ve hiçbir masraftan kaçmadı. 32 takımın kıyasıya mücadele edeceği kupa 18 Aralık 2022’de sona erecek. Katar, karşılaşmalar için 5 tanesi ev sahibi şehirde olmak üzere 8 tane donanımlı stadyum hazırladı.

Dünya Kupası, tarihte ilk kez bir Ortadoğu ülkesinde oynanacak. Katar’daki iklim ve yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklar göz önüne alınarak turnuvanın Kasım ayında başlamasına karar verildi.