Hollanda’nın Dünya Kupaları’ndaki Talihsizliği

Dünya Kupaları Tarihi’nde; 1 üçüncülüğü, 1’de dördüncülüğü bulunan Hollanda’nın 3 kez’de Final kapısından dönerek şampiyonluğu kaçırmışlığı var. Portakallar lakabı ile bilinen Hollanda milli takımı; 1974, 1978 ve 2010 yıllarında Final mücadelelerini kaybederek kupayı müzelerine götürme fırsatını kaçırdılar. Şimdi bu Dünya Kupaları’nı nasıl kaybettiklerine bir göz atalım.

1974 Batı Almanya Dünya Kupası

Hollanda 1. Torbadan katıldığı turnuvada; İsveç, Bulgaristan ve Uruguay’ın bulunduğu 3. Grupta yer aldı. Oynadığı 3 müsabakadan 5 puan toplayan Portakallar, grubu İsveç’in önünde lider tamamladılar ve 2. Tura kaldılar. 2. Tur’da A Grubu’nda yer alan Hollanda; Doğu Almanya, Brezilya ve Arjantin’in bulunduğu grupta hiç gol yemeden 3’te 3 yaptı ve diğer grubun 1.si Batı Almanya ile Final oynama hakkını kazandı. Final’de Batı Almanya’ya 2-1 kaybettiler ve şampiyonluğun kapısından döndüler.

1978 Arjantin Dünya Kupası

Hollanda 1974 yılının 2.si olarak katıldığı, 16 takımın yer aldığı turnuvada 1. Tur’da 4 Grupta yer aldı. Peru, İskoçya ve İran ile mücadeleler veren Portakallar, grubu Peru’nun ardından 2. sırada tamamladılar ve 2. Tura yükseldiler. İkinci turda daha iyi bir performans ortaya koyan Portakallar A Grubu’nda; İtalya, Batı Almanya ve Avusturya’nın bulunduğu grubu; 2 galibiyet, 1 beraberlik ile lider tamamladılar ve Final’e isimlerini yazdırdılar. Final’de A Grubu’nun 1.si olan ve turvuvaya ev sahipliği yapan Arjantin ile karşı karşıya geldiler. Normal süresi 1-1 sona eren müsabakada uzatma bölümlerinde yedikleri 2 gol ile mücadeleyi 3-1 kaybettiler ve tarihlerinde 2. kez Dünya Kupası Final’inden elleri boş ayrıldılar.

2010 Güney Afrika Dünya Kupası

Afrika kıtasında düzenlenen ilk Dünya Kupası olan 2010 Güney Afrika Dünya Kupası’nda E Grubu’nda yer alan Hollanda; Japonya, Danimarka ve Kamerun’un bulunduğu grubu 3’te 3 yaparak Son 16 Turu’na yükseldi. Son 16 Turu’nda Slovakya ile eşleşen Turuncular, karşılaşmayı 2-1 kazanarak Çeyrek Final’e isimlerini yazdırdılar. Çeyrek Final’de turnuvanın favorileri arasında gösterilen Brezilya ile karşılaştılar ve bu müsabakayı da 2-1 kazanarak Yarı Final’e kaldılar. Artık 2 kez Dünya Kupası şampiyonluğunun kapısından dönen Hollanda’nın şampiyonluğa ulaşmak için önünde bir engel kalmıştı. Almanya’yı 1-0 mağlup ederek Final’e kalan İspanya ile Johannesburg stadyumunda karşı karşıya geldiler. Karşılaşmayı 1-0 kaybederek Dünya Kupası şampiyonluğunun 3. kez kapısından döndüler.