Fransa 1998’de Dünya Şampiyonları Arasındaki Yerini Aldı

Dünya Kupaları Tarihi’nde 2 şampiyonluğu bulunan Fransa, bu şampiyonlukların ilkini 1998 yılında kendi ülkesinde düzenlenen organizasyonda yaşadı. Bunun dışında son Dünya Kupası olan 2018 Rusya Dünya Kupası’nı da müzelerine götürmeyi başardılar.

1998 Fransa Dünya Kupası

1994 ABD Dünya Kupası’ndan sonra 24 olan takım sayısı bu turnuvada 32’ye yükseltilmiştir. Artık grup aşamalarında 4’erli takımlardan oluşan 6 grup değil; 4’erli takımlardan oluşan 8 grup olacaktır. İlk 2 sırayı alan takımlar Son 16 Turu’na kalacaklardır.

Turnuvada maçlar 10  farklı şehirde ve dolayısı ile 10 farklı stadyumda oynanmıştır.

Turnuvada C Grubu’nda yer alan Fransa, grubu 3’te 3 yaparak lider tamamlamış ve Son 16 Turu’na kalmıştır. Bu turda Paraguay ile eşleşen Fransızlar, normal süresi 0-0 sona eren mücadelede uzatma bölümlerinde buldukları gol ile rakiplerini turnuvanın dışına itmişlerdir. Çeyrek Final’de ise normal süresi ve uzatma bölümleri 0-0 sona eren mücadelede İtalya’yı penaltı atışları sonucunda elemişlerdir. Yarı Final’de Hırvatistan’ı 2-1 ile geçmişler. Final’de ise Brezilya’yı net bir skor ile 3-0 mağlup ederek tarihlerindeki ilk Dünya Kupası şampiyonluğuna ulaşmışlardır.

1990 Dünya Kupası’nda Yugoslovya adına gol atmayı başaran Robert Prosinecki, 1998 yılında ise Hırvatistan adına gol atmayı başarmış ve Dünya Kupaları tarihindeki farklı iki ülke adına gol atan ilk oyuncu olmuştur.

Dünya Kupaları tarihin’de ilk kez son şampiyon ve ev sahibi ülke Final’de karşı karşıya gelmiştir.

1998 Fransa Dünya Kupası’nda Lothar Mattheus, Dünya Kupaları Tarihin’deki 25. maçına çıkarak, en fazla maça çıkan oyuncu ünvanını almıştır.

Dünya Kupaları’nda altın gol kuralı uygulanmıştır.

Hırvatistan sürpriz yaparak turnuvayı 3. tamamlamıştır. Hırvatistan adına 6 gol bulmayı başaran Davor Suker turnuvanın gol kralı olnuştur.

64 karşılaşmanın yapıldığı turnuvada 171 gol atılmıştır. Maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 2.67 olmuştur.

Jamaika, Japonya, Güney Afrika turnuvaya ilk kez katılmışlardır. Ayrıca Yugoslavya’nın bölünmesi ile oluşan Sırbistan-Karadağ ve Hırvatistan’da turvuvaya ilk kez katılmışlardır. Sırbistan-Karadağ bu turnuvada Yugoslavya ismini kullanmıştır.

Fransa kendi ülkesinde düzenlenen bu turnuvayı şampiyon olarak tamamlayarak; Almanya, Arjantin, Brezilya, İtalya, Uruguay ve İngiltere’den sonra Dünya Şampiyonu olan 7. ülke olmuştur.