FIFA Dünya Kupası İçin 2 Yıl Önerisi

FIFA Dünya Kupası, düzenlenmeye başladığı 1930 yılından beridir dünya futbolunun en renkli ve prestijli turnuvası olma özelliğini taşıyor.

Her bir turnuvada dünyanın çok farklı yerlerinden, farklı kültürlerinden gelen insanlar FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ülkede buluşuyorlar.

Bu şekilde milyonlarca farklı insan ve çok çeşitli kültürler birbirlerini tanıma imkanı buluyor.

FIFA Dünya Kupası’nın kültürel boyutunun yanında, bu turnuvanın asıl meyvesi ise elbette futbol. Dünyanın en iyi ve elit oyuncuları, en seçkin teknik direktörleri ve en başarılı hakemleri her 4 senede bir efsanevi altın kupayı almak için bir araya geliyor.

4 senede bir yapılan turnuvanın eleme aşamaları ise bilindiği gibi her bir kıtada farklı şekilde gerçekleşiyor. Eleme aşamalarında en dikkat çeken ve reytingi diğerlerinden yüksek olan kıta ise elbette Avrupa.

Dünya futboluna yön veren Avruplılar’ın ardından ise adeta futbolla yatıp kalkan Güney Amerikalılar geliyor.

Dünya Kupası İçin Yeni Bir Fikir

Son zamanlarda futbol, değişen dünyaya ayak uydurmak için bazı değişimler geçiriyor. Teknolojinin oyuna daha çok girmesi (VAR uygulamaları, gol çizgisi teknolojileri), oyunun artık daha fazla fiziksel özellik talep etmesi, eğlencenin yerini kazanma dürtüsünün alması bu değişimlerin başında geliyor.

Özellikle ekonomik açıdan devasa şirketlere dönüşen büyük kulüpler, her zaman daha fazlasını istiyor. Geçtiğimiz aylarda ortaya atılan Avrupa Süper Ligi projesi gibi yeni projeler dönem dönem gündeme geliyor.

Elbette bu projeler, futbolu geliştirmekten ziyade büyük kulüplerin kasalarını doldurmak için yapılıyor. Bu büyük kulüplere, bazı federasyonlar da eklenince ortaya futbolseverleri neredeyse hiç düşünmeyen iş insanları çıkıyor.

İşte bu tip projelerin en yenisi sürpriz bir şekilde FIFA tarafından ortaya atıldı. FIFA Başkanı Infantino, FIFA’nın düzenlediği en büyük organizasyon olan FIFA Dünya Kupası’nın 2 yılda bir düzenlenebileceği çıkışını yaptı.

Geleneksel FIFA Dünya Kupası tarihini değiştirerek turnuva maçlarını kışın oynatacak olan Infantino’nun bu çıkışı futbol camiası tarafından karışık tepkilere yol açtı.

Kimisi Destekliyor Kimisi Karşı Çıkıyor

fifa dünya kupası

FIFA Dünya Kupası’nın 2 yılda bir düzenlenmesi fikri öncelikle futbolseverleri ikiye bölmüş durumda. Geleneksel futbol izleyicileri ve futbolun romantikleri, aşık oldukları turnuvada hiçbir şekilde değişiklik istemiyorlar.

Zira onlar için FIFA Dünya Kupası’na 4 yıl aradan sonra kavuşmak çok daha zevkli. Öte yandan yenilikçiler ise, bu çok sevdikleri turnuvanın 2 yılda bir yapılmasını destekliyorlar.

Futbolcular ve teknik direktörler tarafı da geleneksellere yakın. Ancak onların ortaya attığı ve çok geçerli olan bambaşka bir neden var. O da oyuncu sağlığı. Artık yılda neredeyse 60+ küsür maça çıkan futbolcular, dinlenebilecekleri periyotlar istiyor.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ve Güney Amerika Futbol Federasyonu, bu fikre en sert muhalefet yapan ikili. Böyle bir şey olursa FIFA Dünya Kupası’na kendi federasyonlarına bağlı ülkeleri göndermeyeceklerini söyleyen iki büyük federasyonun eli çok güçlü.

Zira FIFA Dünya Kupası’nın izlenmesini sağlayan çoğu ülke ve yıldız bu iki kıtada bulunuyor. Hal böyleyken bu fikrin gerçeğe dönüşmesi çok zor gözüküyor.