Fenerbahçe’de Dünya Kupası Planlamaları

Bu sezon Süper Lig’de bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan Fenerbahçe, gelecek sezona dair planlamalarını yapmaya devam ediyor ancak Dünya Kupası da Sarı Lacivertli takımın planlamalarını ister istemez gösteriyor. Gelecek sezona takımın başına Jorge Jesus’u getirmeyi planlayan İstanbul temsilcisi bununla birlikte tecrübeli teknik adamın Brezilya Milli Takımı’na gitmesiyle alakalı planlarını gözden geçirmek zorunda. Bununla birlikte Dünya Kupası’nın sonbaharda oynanacak olmasının da takımı etkileyeceği kesin.

Planlar Sürüyor

Bu sezon Süper Lig’de bir kez daha hayal kırıklığı yaşamaktan kurtulamayan Fenerbahçe’de son dönemlerin en çok konuşulan konusu teknik direktörün kim olacağı.

Sarı Lacivertli takımda geçici olarak göreve getirilen İsmail Kartal beklentilerin çok üstünde bir performans sergiledi ve hedefsiz kalan takımı Avrupa potasına sokmayı başardı. Bununla birlikte takımda Jorge Jesus ismi her geçen gün daha yüksek sesle anılmaya devam ediyor.

Ancak Portekizli teknik adamın kafasını karıştıran bir durum söz konusu. O da Dünya Kupası’nda mücadele edecek olan Brezilya Milli Takımı’nın tecrübeli teknik adama yaptığı teklif. Bununla birlikte başarılı teknik adam da ülkesinin basınına verdiği röportajda artık bir karar vermesi gerektiğinin farkında olduğunu ifade etti.

Tüm bunlarla birlikte Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi ile alakalı olarak da planlaması gereken konular var. Zira Sarı Lacivertli takım adına takvim çok ama çok erken başlayabilir.

Sonbahardan Sıkışan Takvim

Bu yıl düzenlenecek olan Dünya Kupası, Katar’ın sıcak iklimi nedeniyle organizasyon tarihinde ilk kez yaz aylarında değil sonbaharda düzenlenecek.

Bu noktada hemen hemen her lig takvimlerini bir kez daha gözden geçirmek zorunda kaldı ve Türkiye Süper Ligi de bu bağlamda yeni sezon takvimini açıkladı. Lig Ağustos ayının ilk haftasında açılacak ancak Fenerbahçe’nin durumu daha da kritik.

Zira Sarı Lacivertli takımın Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne katılma ihtimali söz konusu ve takım ön eleme oynayacağı için takvimi çok erken açacak. Bu bağlamda hemen planlamalarını yapmak zorunda olan Fenerbahçe neredeyse hiç tatil yapmadan bir daha mesaiye başlamayı düşünüyor.

Eğer İsmail Kartal kalacaksa takımın işi daha kolay gibi görünüyor. Takımın şartlarını bilen, oyuncuları ve ligi tanıyan tecrübeli teknik adam Sarı Lacivertli ekipte iyi bir iş de çıkardı. Ancak geçmiş kariyeri ve bazı maçlardaki tercihleri Fenerbahçe’nin baskılı ortamında Kartal’a sorun çıkartabilir.

Öte yandan Jorge Jesus eğer takımın teknik direktörü olacaksa hemen bu kararı vermek zorunda. Zira takıma gelecek oyuncuların tanınması, eksiklerin tanımlanması ve bu eksiklerin tamamlanması ister istemez süre alacak.

Tüm bu şartlar içerisinde Başkan Ali Koç’un kararını en iyi şekilde vermesi gerektiği de kesin. Başkanlık döneminde hiçbir kupa kaldıramayan Ali Koç çok ciddi bir baskı altında ve bir sonraki sezonda da başarılı olunamazsa işler kimse adına iyi gitmeyecek.