Dünya Kupası

Dünya Kupası Organizasyonunda Gelişmeler Yaşanıyor

FIBA 2023 Dünya Kupası organizasyonuna ilişkin gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Etkinliğin ev sahiplerinden olan Endonezya’ya ise turnuvaya direkt katılım şartı koyuldu. Uluslararası Basketbol Federasyonu İcra Komitesi böylelikle katılım için şart koymuş oldu.

FIBA 2023 Dünya Kupası etkinliği ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Uluslararası Basketbol Federasyonu İcra Komitesi ise bu süreçte ev sahibi Endonezya’ya katılım için şart koydu.

Endonezya Milli Takımı’nın, organizasyona doğrudan katılım sağlayabilmesi için, takımın FIBA 2021 Asya Kupası mücadelelerinde ilk 8 basamakta yer alması gerekiyor. Öte yandan FIBA 2023 Basketbol Dünya Kupası etkinliğinde yer alan Japonya ve Filipinler de katılım hakkını FIBA 2019 Dünya Kupası organizasyonunda almıştı.

Her dört yılda bir olarak Asya ve Okyanusya’daki erkek milli takımların katılımları ile düzenlenmekte olan FIBA Asya Kupası çalışmaları da devam ediyor.

İlk 8 Basamakta Yer Alması İşleri Değiştirecek

Toplamda 16 takımla 17-29 Ağustos tarih aralığında gerçekleşecek olan Asya Kupası’nda ilk 8 basamakta Endonezya yer almış olursa da değişiklik yaşanmış olacak.

İlk 8 sıralamada Endonezya ekibinin yer alması durumunda,FIBA 2023 Basketbol Dünya Kupası Asya elemelerinden gelecek takım sayısı da azalmış olacak.

FIBA 2023 Basketbol Dünya Kupası elemelerinde, Kasım 2021 tarihinden Şubat 2023 tarihine kadar organize edilecek. Ayrıca toplamda da 80 milli takım Dünya Kupası’na katılmak için yarışacak.

Güncel Yazılar