Dünya Kupası İçin Neden Katar Seçildi?

Dört yılda bir düzenlenen bu futbol şöleninde bu kez ev sahipliğini bilindiği üzere Katar üstlenecek. 2022 Dünya Kupası’nın ev sahibinin Katar olduğu 2010 yılında yapılan oylama ile belli olmuştu. Oylama sonucunda Katar; ABD, Güney Kore, Japonya ve Avustralya’yı geride bırakarak 22. Dünya Kupası organizasyonunu düzenlemeye hak kazandı.

Katar, Dünya Kupası’nı düzenlemeye hak kazandıktan sonra başlayan tartışmalar ise o tarihten günümüze kadar asla bitmedi, hatta azalmadı bile. Dünya Kupası gelip çattı ama Katar üzerine dönen tartışmalar, ithamlar, dedikodular ve soru işaretleri hala devam ediyor. 2022 Katar Dünya Kupası, sonucu ne olursa olsun yıllar sonra bile tartışılıp konuşulmaya devam edecek belli ki. Futbolseverlerin tek umudu Katar’ın bu işin altından büyük bir başarıyla kalkması ve sadece futbolun konuşulması. Şimdi gelin Katar ile ilgili soru işaretlerine biraz bakalım;

Katar ve Müslüman Kimliği

Dürüst olmak gerekirse Katar rüşvet ithamları, hava sıcaklığı, turnuva için gerekli tesislerin inşaatlarındaki yolsuzluklar ve insan haklarına, onuruna aykırı çalışma şartları gibi konularla tartışıldığı kadar Müslüman kimliği ile de tartışılıyor. Çünkü futbol ve alkollü içecekler özellikle Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde sık sık birlikte düşünülen unsurlar. Ayrıca bir de dünyada eşcinsellere yönelik ciddi bir farkındalık gelişirken Katar gibi Müslüman ülkelerde ise bu konuya çok katı bir bakış açısı ve hatta tahammülsüzlük var.

Katar 2

Eşcinsellere bakış açısı konusunda Katar’da Dünya Kupası özelinde bir değişiklik, bir yumuşama beklemek gerçekçi değil ama alkol almak isteyen turistler için özel alanların oluşturulacağı ve buralarda turistlere alkol satışı yapılacağı söylentiler arasında. Ayrıca büyük otellerde de alkol satışı mevcut ne var ki bu otellerin kendileri de menülerinin fiyatları da bir hayli yüksek. Katar, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğundan dolayı bu fiyatlar sadece Trükler için değil, pek çok Avrupa ülkesi için de yüksek kalacak ve muhtemelen de tepkiye neden olacaktır. Diğer yandan bazı eşcinsel gruplar ve bu grupları destekleyen taraftarlar da Katar’a gitmeyeceklerini ve Katar’ın protesto edilmesini gerektiğini söylemekteler.

Katar 11

Hava Sıcaklığı Sorunu ve Çözümü

Katar’da sıcaklık yazları 40 dereceyi geçebiliyor ve Dünya Kupası da liglerin bittiği tarih olan yaz aylarında oynanıyor. Fakat bu kez bir istisna olacak. Aslında Katar, maçların klimalı ve kapalı statlarda yazın oynanabileceğini, bunu sağlayabileceklerini iddia etmişti. Ne var ki bu teklif kabul görmedi. Bu sebeple 2022 Katar Dünya Kupası 21 Kasım ile 18 Aralık tarihleri arasında yani kışın gerçekleştirilecek. Bu durumda İngiltere, İtalya, İspanya gibi Avrupa’nın üst düzey liglerinde maçlar 2022 Katar Dünya Kupası başlamadan 1 hafta önce durdurulacak. 2022 Katar Dünya Kupası’nın bitmesinin ardından ise maçlara devam edilecek. Bunun ligleri ve takımları nasıl etkileyeceği soru işareti olsa da aslında pandemi sebebiyle liglerin durması, erken tescili y ada hiç başlamaması bu konuda Katar’ın şansı oldu diyebiliriz. Yani bunun olabileceğini ve olduğunda herkesin bu şartları kabul edip normalleştirebildiğini herkes görmüş oldu.