Dünya Kupası Elemelerinin Olaylı Maçı Tekrarlanacak

Futbolun kalbi 2022 yılının sonbaharında Katar’da atacak. Dünya’nın en büyük yıldızlarının Milli Takımlarıyla boy göstereceği 2022 Katar Dünya Kupası’nda elemeler yapılmaya devam ediyor ve hangi takımların turnuvada yer alacağı yavaş yavaş belli oluyor. Bununla birlikte futbolun tarihine geçecek nitelikte bir skandal yüzünden ertelenen Brezilya-Arjantin maçının da tekrarlanacağı açıklandı.

Yağan Cezalar

2022 Katar Dünya Kupası’nın her aşaması ve her bir detayı ayrı bir tartışma konusu. Turnuvanın Katar’da düzenlenecek olmasından Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nin uygulanacak olmasına kadar her bir konu ayrı bir tartışma panelini beraberinde getiriyor.

Bununla birlikte bu tartışmalar bazen farklı konularda yeşil sahaların içerisine de girebiliyor. Tıpkı Güney Amerika Elemelerinin en nefes kesici maçı olan Brezilya-Arjantin maçında olduğu gibi.

Hatırlanacağı üzere futbolun iki dev ekolünü karşı karşıya getiren müsabakada akıl almaz bir skandal yaşanmıştı. Maçın daha 6’ıncı dakikasında Brezilya Sağlık Gözetim Ajansı görevlileri, 4 Arjantinli futbolcuyu almak üzere sahaya girmiş ve ortalık bir anda karışmıştı.

4 oyuncunun Brezilya’nın sağlık kurallarına uymadığının tespit edilmesinin nasıl bu kadar uzun sürdüğü de ayrı bir tartışma konusu ancak FIFA bu konuda oldukça sert cezalar verdi. Arjantin’den bahsi geçen 4 oyuncuyu FIFA organizasyonlarındaki 2 maçtan men eden kuruluş, federasyonlara da resmen ceza yağdırdı.

Brezilya Futbol Federasyonu’na güvenlik ve kamu düzenine karşı ihlaller nedeniyle 500 bin İsviçre Frangı, hazırlıkları ve yükümlülükleri yerine getirmediği için Arjantin Futbol Federasyonu’na da 200 bin İsviçre Frangı ceza verildi.

Ayrıca maçın yarıda kalmasına sebep oldukları için her iki ülkenin federasyonuna ayrı olarak 50 bin İsviçre Frangı daha ceza kesildi. Bununla birlikte FIFA, aldığı karar neticesinde maçın tekrar edilmesine karar verildiğini ve tarihi ile oynanacağı stadın da ileriki zamanlarda açıklanacağını duyurdu.

İnfial

Uzun bir zamandan bu yana futbolla alakalı bir konu olduğunda konunun aktörlerinden birisi FIFA ise haberin içerisinden nasıl bir tartışma çıkacağı bekleniyor.

Bir süredir otoritesini korumakta zorlanan ve bu nedenle futbolseverlerin de garibine giden kararlar almayı tasarlayan kuruluş, Güney Amerika Elemeleri kapsamında da yine bir tartışmaya imza atmış oldu.

Arjantin Futbol Federasyonu Başkanı Claduio Fabian Tapia, twitter hesabı üzerinden sert bir açıklama yaptı. FIFA’nın Brezilya maçına ilişkin kararına gerekli tüm çabayı göstereceklerini dile getiren Başkan, itiraz edeceklerine de söz verdi.

İki ülke arasında neredeyse krize neden olacak olaylar nedeniyle oldukça fazla tartışma yaşanmış ve maçın oynanıp oynanmayacağı merak edilmişti. FIFA’nın aldığı karar neticesinde maçın oynanacağı kesinleşti ancak maçın tarafsız bir bölgede oynanması da ihtimaller arasında.

Ancak kesinlikle ve kesinlikle futbol dünyasının arşivlerinde yerini alacak derecede ciddi bir skandalın yaşandığı maçın sadece 6 dakika oynanabilmiş olması da FIFA’yı bu konuya daha duyarlı olmaya itecektir.