Dünya Kupaları Tarihi’nin İlk Şampiyonu Uruguay

Şuanda eski günlerinin çok uzağında olan Uruguay milli takımı, tarihte düzenlenen ilk Dünya Kupası’nı kazanan ülkedir. O zamanların FİFA başkanı olan Jules Rimet adı ile de anılan bu kupayı 1930 yılında kendi ülkelerinde düzenlenen organizasyonda müzelerine götürmüşlerdir. Bunun dışında 1950 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda da 1 şampiyonlukları daha bulumaktadır.

1930 Uruguay Dünya Kupası

1930 Uruguay Dünya Kupası‘na takımlar davet yolu ile katıldılar. Avrupa’dan ulaşım sıkıntılı olacağı için sadece 4 ülke bu daveti kabul etti. Belçika, Yugoslavya, Romanya ve Fransa, Avrupa’dan kupada yer alan takımlar oldular. Toplamda 13 ülkenin katılım sağladığı bir turnuva oldu.

Avrupa’dan gelen takımlar Uruguay’a ulaşabilmek için 3 haftalık bir deniz yolculuğu yapmak zorunda kaldılar. Bu süreçte hazırlıklarını ve antremanlarını gemi güvertesinde yapmak zorunda kaldılar.

Turnuvaya katılan 13 takım, 4 Grupta mücadele verdiler. Grup liderleri üst tura yükseldiler ve Yarı Final oynamaya hak kazandılar. Arjantin’in ABD ile Uruguay’ın da Yugoslavya ile eşleştiği mücadelede Dünya Tarihi’nin bu turlardaki en ilginç skorları ortaya çıktı. Arjantin ABD’yi; Uruguay’da Yugoslovya’yı aynı skorlar ile 6-1 mağlup ederek Final’e yükseldiler. Arjantin’i Final’de 4-2 mağlup etmeyi başaran Uruguay Dünya Kupaları tarihinin ilk şampiyonu olma ünvanına da almış oldu.

İlk Dünya Kupası olan 1930 Uruguay Dünya Kupası’nda Üçüncülük maçı oynanmadı.

Dünya Kupası’nda Final mücadelesini Belçikalı hakem John Langenus yönetti. Langenus’un sahada ceket ve kravat ile yer alması oldukça ilginç bir olay olarak tarihe geçti.

Avrupa takımlarının turnuva yolculuğu sırasında 3 hafta boyunca gemi güvertesinde antremalarını gerçekleştirmesi Avrupa’dan katılım sağlayan ülkeler için şartların ne denli zorlu olduğunun bir göstergesiydi.

1930 Uruguay Dünya Kupası’ndaki tüm karşılaşmalar Uruguay’ın Montevideo şehrinde yapıldı.

18 müsabakanın oynandığı turnuvada toplamda 70 gol atıldı. Maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 3.88 oldu.

Turnuvanın gol kralı 8 gol atmayı baraşan Arjantinli Guillermo Stabile oldu.

Turnuva’nın en gollü maçı ise Meksika ile Arjantin arasında oynandı. Arjantin bu müsabakayı 6-3 kazanmayı başardı.