Cüneyt Çakır’ın Dünya Kupası İhtimali Yükseldi

Bu sezon Türk futbolunda tam anlamıyla bir kaos yaşanıyor ve peş peşe istifalar geliyor. Dünya Kupası’na gideceği düşünülürken bir anda MHK tarafından kadro dışı bırakıldığı açıklanan ünlü hakem Cüneyt Çakır, MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun da istifa etmesiyle birlikte görevine geri dönecek gibi görünüyor ve bu durum başarılı hakemin futbolun en büyük organizasyonunda tarihe geçmesi ihtimalini arttırıyor.

İstifanın Etkileri

Türk futbolu adına tarihin en kötü dönemlerinden birini yaşatan Nihat Özdemir’in başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu’nda istifa depremi bitmek tükenmek bilmiyor.

Nihat Özdemir ve Jaap Uilenberg’den sonra uzun zamandan bu yana istifası beklenen Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu da istifa ettiğini açıkladı. 8 Mart tarihli hakem operasyonunun baş sorumlusu olan ve Türk futbolunu dipsiz bir kuyuya düşüren Gündoğdu’nun istifasından sonra liste dışı bırakılan 13 hakeme de tekrar görev alma şansı doğdu.

Bu hakemler arasında en önemli olanıysa kuşkusuz Cüneyt Çakır. 2022 Dünya Kupası’nda görev almasına kesin gözüyle bakılan ve nitekim Dünya Kupası seminerlerine de çağırılan başarılı hakemin kadro dışı bırakılması turnuvaya katılma ihtimalini riske atmıştı.

Bu bağlamda FIFA ve UEFA’nın da girişimleriyle İsviçre Futbol Federasyonu tarafından hakemlik teklif edilen Çakır’ın İsviçre’ye gitmesine gerek kalmayacak gibi görünüyor. Gündoğdu’nun istifasından sonra artık bu hakemlerin görevlerine geri dönmesi ve Cüneyt Çakır’ın da başka bir aksilik olmadığı takdirde Dünya Kupası’nda düdük çalması bekleniyor.

Tarihe Geçecek

Öte yandan bahsedildiği gibi Cüneyt Çakır ile alakalı bir problem yaşanmazsa Türkiye’yi temsil edecek olan başarılı hakem aynı zamanda tarihe geçecek.

3 Dünya Kupası’nda düdük çalan ilk hakem olarak kırılması zor bir rekoru kırmayı başaracak olan Çakır aynı zamanda 6 büyük organizasyonun tamamında üst üste düdük çalan tek hakem olmayı başaracak. Bu kadar önemli unvanları elinde bulundurma şansına sahip olan Çakır adına artık heyecanlı bekleyiş başladı.

Öte yandan basında yer alan haberlere göre UEFA da başarılı hakeme Konfederasyon Kupası’nın Final aşamasında düdük vermeyi planlıyor. Tüm bu gelişmelerden sonra gelen bu haberlerden sonra Cüneyt Çakır adına kara bulutların dağılmaya başladığı bir dönemin geldiğini belirtmek yanlış olmaz.

Pek tabii tarihe geçecek tek hakemini ve kendisini Dünya Kupası’nda temsil edecek olan hakemini kadro dışı bırakarak Cüneyt Çakır’ın kariyerini baltalamaya çalışan Ferhat Gündoğdu da Türk futboluna kara harflerle adını yazdırmış olacak.

Futbolumuzda gelecek sezonun hazırlıklarının yapılması gerekirken artık ne Federasyon Başkanı ne Merkez Hakem Kurulu Başkanı yok. Bununla birlikte gelecek sezon yayın ihalesi de başarıyla tamamlanamadığı için ligin nerede yayınlanacağı da belli değil.

Tüm bu kötülüklerin arasında Cüneyt Çakır’ın bizleri 2022 Katar Dünya Kupası’nda temsil edebilecek olması ise Türk futbolu adına marka değerini yükseltebilecek yegane durum.