Christian Eriksen Dünya Kupası’nda Oynamak İstiyor

Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenecek olması, ilk kez yaz ayları dışında oynanacak olması ve Katar’daki yaşanan olaylar gibi pek çok konuyla tartışma ortaya çıkarken, spor insanları da bu tartışmalara her gün bir yenisini ekliyor. EURO2020’de oynadığı maçta elim bir kalp krizi geçiren ve tüm futbol dünyasını korkutan Christian Eriksen, futbol açısından formunun yerinde olduğunu ve Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda forma giymek istediğini açıklayarak futbolseverleri kallavi bir tartışmanın içine soktu.

Eriksen Dünya Kupası’nda Görev Alabilir Mi?

COVID-19 küresel salgını nedeniyle bir sene geç oynanan ve İtalya’nın finalde İngiltere’yi yenerek kupaya uzandığı EURO2020’de futbolseverlerin hafızasından uzun bir süre kazınmayacak bir olay yaşanmıştı.

Danimarka Milli Takımı’nın formasını giyen ve o dönem oldukça formda bir oyuncu olan Christian Eriksen, Danimarka’nın Finlandiya ile oynadığı müsabakanın 43’üncü dakikasında bir anda yere yığılmıştı.

Saha içerisinde kendisine yapılan müdahaleden sonra acil olarak hastaneye kaldırılan oyuncunun kalp krizi geçirdiği anlaşılmış ve bu durum futbol hayatını da tehlikeye sokmuştu.

Uzun bir süre yeşil sahalara dönemeyen Christian Eriksen’in kalbine pil takılmıştı. İtalya’nın dev kulübü Inter’de forma giyen Eriksen’in kalbine takılan bu pil, İtalya Futbol Federasyonu’nun kuralları gereği futbol oynamaya engel olarak görülmüş ve Inter, Danimarkalı oyuncuyla olan sözleşmesini feshetmişti.

Geçtiğimiz günlerde yaşadığı süreçle alakalı açıklamalarda bulunan Christian Eriksen, Dünya Kupası için gönüllü olduğunu ifade etti. Danimarka Milli Takımı’na seçilip seçilmeyeceği konusunda bir fikri olmadığını ve seçilmesi durumunda Dünya Kupası’nda görev yapmaya hazır olduğunu aktardı.

Bununla birlikte futbolseverler ve spor insanları Eriksen’in futbol oynaması konusunda büyük bir tartışma içerisindeler.

Bir kısım Eriksen’in futbol oynamasının turnuvanın önüne geçeceğini ve oyuncunun sağlığının da tehlikeye atılması anlamına gelebileceğini iddia ederken diğer kısım da oyuncunun gereken sağlık izinlerini alabilmesi durumunda futbol oynamasının önünde bir engel olmaması gerektiğini savunuyor.

Inter ile Olan Sözleşmesi Feshedildi

Hatırlanacağı üzere Eriksen’in kalp krizi geçirmesinden sonra oyuncunun kalbindeki ritim bozukluklarının önüne geçebilmek adına kalp pili takılmıştı.

Bu durum İtalya Futbolunda bir sıkıntı olduğu için tüm şartlar zorlanmasına rağmen Eriksen’in İtalya’da futbol oynamasına müsaade edilmemiş ve kulüple olan sözleşmesi feshedilmişti.

Şu an kulüpsüz durumda olan ve bu nedenle en üst seviyede top oynayamayan Christian Eriksen, Dünya Kupası’nda gereken sağlık izinlerini alabilecek mi veya kadroya seçilebilecek mi bu durum henüz belli değil.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde Manchester United efsanesi Eric Cantona da uzun süre konuşulacak açıklamalara imza atmış ve 2022’de Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’nı, Katar hükümetinin önlemler konusundaki eksikliğini gerekçe göstererek izlemeyeceğini açıklamıştı.

Daha başlamadan tartışmalarıyla öne çıkan 2022 Dünya Kupası’nın Play-Off elemeleri Mart ayında oynanacak maçlarla birlikte sonuçlanacak ve Avrupa kısmında elemeler tamamlanacak.