Cebelitarık’ın Dünya Kupası Elemelerindeki Performansı

2013 yılının mayıs ayında UEFA üyesi olan Cebelitarık milli futbol takımı, FIFA’ya Üye olduktan sonra 2018 yılından itibaren Dünya Kupasına katılmaya hak kazandı.

2022 Dünya Kupası Elemeleri G grubunu puansız kapatan Cebelitarık, 4 kez gol sevinci yaşadı ve kalesinde 43 gol gördü. Attığı 2 gol penaltıdan gelirken kalan 2 golü ise kontra ataklardan geldi.

Gruptaki İlk Gol Reece Styce’den Geldi

Cebelitarık, 2022 Katar Dünya Kupası Avrupa elemeleri G Grubu’nda Hollanda, Türkiye, Norveç, Karadağ ve Letonya ile eşleşti. Grubun ilk karşılaşmasında grubun favorilerinden Norveç’i kendi sahasında konuk etti. Alexandre Sörloth, Kristian Thorstvedt ve Jonas Svensson’un golleriyle sahadan 3-0’lık mağlubiyetle ayrılan Cebelitarık, maçı tek isabetsiz şutla tamamladı. Grubun ikinci karşılaşmasında Karadağ deplasmanına çıktı.

26.dakikada geriye düşen Cebelitarık, maçtaki ilk tehlikeli atağında penaltı kazandı. 30.dakikada topun başına geçen Reece Styce, Cebelitarık adına Dünya Kupası elemelerindeki ilk golü kaydetti. 43’te kalesinde gördüğü gol ile ilk yarıyı geride kapattı ve sahadan 4-1’lik mağlubiyet ile ayrıldı. Maçı 2 şutla tamamladı ve 1 isabet buldu. Üçüncü karşılaşmada ise grubun ağır favorisi Hollanda’yı evinde konuk etti. Kaçtaş mevcut atamadan tamamlayan Cebelitarık sahadan 7-0 skorla mağlup ayrıldı ve ülke tarihindeki en farklı mağlubiyetlerden birini yaşadı.

Dördüncü maçta ise güç dengesi olarak diğer rakiplerine göre daha zayıf bir ekip olan Letonya ile karşı karşıya geldi. İlk yarıyı golsüz eşitlikle tamamlamayı başaran Cebelitarık, 50.dakikada geriye düştü. 71.dakikada Andre Tjay De Barr’ın penaltı golüyle eşitliği sağladı. Maçın son bölümüne kadar Gruptaki ilk puanını almaya yaklaşmıştı ancak son beş dakikalık baskıya dayanama Cebelitarık, üst üste yediği gollerle sahadan 4-1’lik mağlubiyet ile ayrıldı. Rakip kaleyi 4 kez yokladı ve ilk üç karşılaşmaya göre daha mücadeleci bir oyun ortaya koydu.

Letonya’ya Karşı En Fazla Şut Çektiği Maçı Oynadı

Cebelitarık grubun beşinci maçında A Milli futbol Takımımız ile karşı karşıya geldi. Saha avantajını da iyi kullanan Cebelitarık, ilk yarıda savunmada başarılı bir performans sergilerken, Kaleci Coeling üst üste yaptığı kurtarışlarla devreye golsüz eşitlikle girilmesini sağladı. İkinci yarıda İlk yarıdaki başarılı performansını sürdüremedi ve 3-0 mağlup oldu.

Sonraki maçta Norveç’e konuk oldu. Sahadan 5-1’lik skorla mağlup ayrılan Cebelitarık, güçlü rakibinin filelerini Reece Styche golüyle sarsmayı başardı. Yedinci maçta Karadağ’a 3-0 mağlup olan Cebelitarık, sonraki karşılaşmada Hollanda’ya 6-0 mağlup oldu. Grubun sekizinci maçında Türkiye deplasmanına çıktı. 22.dakikada Jayce Olivero’nun kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kalan Cebelitarık, sahadan 6-0 mağlup ayrıldı. Grubun son karşılaşmasında Letonya’yı konuk etti.

Gruptaki ilk puanını kazanma adına maça umutlu başlayan Cebelitarık, 7.dakikada Liam Walker ile öne geçti. 25’te yediği gol ile devreye beraberlikle giren Cebelitarık, ikinci yarıda skoru koruyamadı. Letonya maçını 8 şutla tamamladı ve grubun en fazla şut çektiği karşılaşmasını oynadı.