Almanya’nın İlk Dünya Kupası Şampiyonluğu

Almanya, Dünya Kupaları Tarihi’nde Brezilya’dan sonra İtalya ile beraber en fazla şampiyonluğa sahip olan iki takımdan birisidir. Panzerler lakabı ile anılan Almanya, kupayı 4 kez müzesine götürmeyi başarmıştır. 1949 – 1990 yılları arasında Batı Almanya olarak turnuvalara katılımlarını gerçekleştirmişlerdir. İlk Dünya Kupası şampiyonluklarını ise 1954 yılında İsviçre’nin organizasyonluğunu yaptığı turnuvada kazandılar.

1954 İsviçre Dünya Kupası

İsviçre’nin ev sahibi sıfatı ile katıldığı, Uruguay’ında son Dünya Kupası şampiyonu olarak katıldığı turnuvada, 37 takım Elemeler’de mücadele ettiler. Bunların 14 tanesi eleme aşamalarını geçtiler ve Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandılar.

Batı Almanya, milli takımımızında bulunduğu 2. Grupta yer aldı. Milli takımız ile aynı puan ile grubu tamamlayan Panzerler, Play Off maçında Türkiye’yi 7-2 mağlup ederek Çeyrek Final’e kaldılar. O zamanki kurallar gereği puan eşitliğinde üst tura çıkacak takımı belirlemek için Play Off maçı oynandığını belirtelim.

Çeyrek Final’de Yugoslavya ile eşleşen Batı Almanya, rakibini 2-0 mağlup ederek Yarı Final’e ismini yazdırmayı başardı. Yarı Final’de Avusturya ile eşleştiler ve rakiplerini darma dağın ederek müsabakayı 6-1 kazandılar. Panzerlerin önünde artık ilk Dünya Kupası şampiyonlarına ulaşmak için tek bir engel kalmıştı. Rakip grup aşamalarında 8-3 mağlup oldukları Macaristan’dı. Karşılaşmanın hemen başında 2 gol birden kalesinde gören Batı Almanya, çabuk toparlanmış ve devreye kendisini 2-2 beraberlik ile atmayı başarmıştı. Karşılaşmanın son bölümlerinde ise maçın adamı olan Hermut Rahn, kendisinin 2. takımının 3. golünü atarak Batı Almanya’ya Dünya Kupaları’nın ilk şampiyonluğunu getirmiştir.

1938’de İtalya’ya Final’de kaybederek Dünya Kupası’nı kaçıran Macaristan, ikinci kez Final oynarak kupaya yaklaşsa da bu kez de Batı Almanya engeline takılmıştır.

1954 Dünya Kupası, Milli takımımızın katıldığı ilk Dünya Kupası olma özelliğini taşır. Elemelerde İspanya ile eşleşen millilerimiz; ilk maçı 4-1 kaybettikten sonra ikinci maçı 1-0 kazanmıştır. Averaj hesabı olmadı için iki takım Roma’da bir maç daha yapmışlardır. Bu müsabakada 2-2 sonuçlanmıştır. Belki şimdi duyacaklarınız çok garip gelecek ama Elemeleri geçen takımı yazı-tura atışı belirlemiştir. Yazı-tura atışını kazanan Türkiye, 1954 Dünya Kupası’na giden takım olmuştur.

Milli takımımızın Dünya Kupaları tarihindeki ilk golü Suat Mamat tarafından bu turnuvada atılmıştır. Ayrıca Lefter’in attığı golde Dünya Kupaları tarihinin 400. golü olarak kayıtlara geçmiştir.