2022 FIFA Dünya Kupası

2022 FIFA Dünya Kupası İçin Yeni Format Açıklandı

UEFA Avrupa elemelerine ilişkin alınan bazı yeni kararları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 10 grup lideri doğrudan gitmiş olacak fakat 12 takım play-off mücadelesi verecek.

UEFA’nın gerçekleştirmiş olduğu yönetim kurulu toplantısı sırasında 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa elemelerine ilişkin yeni kararlar alındığı öğrenildi. Alınan kararlar neticesinde elemelerde bir format değişikliği söz konusu oldu.

Ev sahipliğini Katar’ın yapacağı şampiyonanın Avrupa elemelerinin 10 grupla yapılacağı ifade edilirken, 5 grupta altışar, diğer 5 grupta ise beşer takımın yer alacağı ifade edildi.

Gruplarını ilk sırada bitirmeyi başaran 10 ülkenin ise doğrudan 2022 FIFA Dünya Kupası mücadelelerine katılabilmesi kararlaştırıldı. Öte yandan, 10 grup ikincisi ve UEFA Uluslar Ligi’nden de iki ülkenin katılımıyla, toplamda 12 takm da play-off mücadelelerinde yer almış olacak. Play-off mücadelelerinin sonucunda ise 3 ekibin daha Dünya Kupası’na gitme hakkı bulunacak.

Ekonomik Süreçte Esnetme Durumları

Ayrıca gerçekleştirilen toplantıda, kulüplerin ekonomik durumunu denetim altına alan Finansal Fait Play kurallarının da tekrar gözden geçirildiği ve birtakım esnekliklere gidildiği öğrenildi.

UEFA yönetim kurulu toplantısında alınan karara göre, kulüplerin bu seneki Finansal Fair Play değerlendirmelerinin bir sene sonraya ertelendiği ifade edildi. Ve 2020-2021 sezonundaki mali dönemlerin, tek seferde denetleneceği bildirildi.

Güncel Yazılar