2022 Dünya Kupası’nın Favorileri

Bu sene 22’ncisi düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası bilineceği üzere Katar’da organize edilecek ve bu turnuva, Orta Doğu’da düzenlenecek ilk turnuva olacak. Ayrıca da 2002’den beri Asya’da düzenlenmiş olan 2’nci Dünya Kupası olacak.

21 Kasım-18 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenecek turnuvanın adresi Katar. Turnuva, Katar’ın yaz sıcaklık ortalamasının yüksek olması sebebiyle yaz aylarında değil de Kasım ve Aralık’ta gerçekleştirileceği biliniyor. Turnuvadaki karşılaşmalar, 5 farklı şehirde ve 8 ayrı stadyumda oynanacak.

Her sene olduğu gibi bu sene de turnuvanın favorileri tespit edilmeye başladı ve listede çok büyük değişiklikler yok. Ancak farklı olarak son Avrupa şampiyonu İtalya listede bulunmuyor. Çünkü İtalyanlar Dünya Kupası Play-Off’larında beklenmedik şekilde Kuzey Makedonya’ya karşı kaybetmiş ve turnuvaya erken veda etmişti.

Son Dünya Kupası şampiyonu Fransa, tabii ki kupanın yine favorilerinden birisi olarak listede yer alıyor. Güney Amerika’dan Brezilya ve Arjantin değişmez olarak kupanın favorileri arasında otomatik olarak yer alıyor. Avrupa’dan ise yine çok farklı olmayan Almanya, İspanya, İngiltere, Hollanda, Belçika ve Portekiz takımları, turnuvanın en favorisi olan takımları arasında yer alıyor. Avrupa listesindeki en beklenmedik değişiklik şanssızlık eseri Kuzey Makedonya’ya Play-Off’larda elenmiş olan İtalya’nın listede yer bulamaması oldu.

2022 Dünya Kupası’nın Favorilerinden Brezilya

Conmebol elemelerinde Katar 2022’ye takılmayı garantilemiş olan Brezilya’nın son yıllarda Tite yönetiminde çok şanslı olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Neymar, Brezilya Milli takımının en çok değer göre futbolcusu olmaya devam ediyor ancak takımın etrafında dünyanın en değerli futbolcusu Neymar’ın sırtındaki yükü azaltacak başka hücum futbolcuları da yer alıyor. Vinicius Junior, Richarlison ve Raphinha bu bahsi geçem hücum oyuncuları. Ayrıca defans korumasının yönetiminde Marquinhos var. Kalede de hangisinin seçileceği belli olmayan dünyanın en iyi kalecileri olarak görülen Alisson ve Ederson bulunuyor.

Grup aşamasında İsviçre, Sırbistan ve Kamerun ile G grubunda mücadele edecek olan Brezilya, grupları kolay atlatacak gibi görünüyor. Ancak eleme turlarında neler olup neler bitecek gerçekten merak uyandırıyor. 

Son Şampiyon Fransa Yine İddialı

Euro 2020’de beklenen performansı göstermeyi başaramamış olan Fransa, yine de en güçlü kadrolarıyla Katar’da bulunacak. 2018’de sahip oldukları 21’nci dünya kupasını bu turnuvada da elinde tutmak isteyen Fransa, birçok yorumcu tarafından da favori olarak görülüyor.

Kylian Mbappe ve son zamanlarda yıldızı çok fazla parlayan Karim Benzema hücumda çok kuvvetli bir ikili olduklarını gösteriyorlar. Fransa Milli takımının önünde durabilecek çok az şey var ve bu şeylerin arasında takımın teknik direktörü Didier Deschamps’ın korumacı futbol anlayışı olabilir.

Danimarka ve Tunus ile birlikte yüksek ihtimalle Peru’yla da aynı grupta yer alan Fransa, biraz zorlu bir grup aşaması atlatacak olsa da eleme aşamaları kesinlikle daha da zorlayıcı olacak.

2018’deki turnuvada hem Danimarka hem de Peru’yla karşılaşan Fransa ikisini de mağlup etmeyi başarmıştı. Her şey yolunda giderse Horozlar, çeyrek finalde muhtemelen İngiltere ile karşılaşacak.