2022 Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri

2022’de Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupasına32 takım katılacak. Bu 32 ülkenin 4,5’u Güney Amerika kıtasında yer alan 10 ülke arasından belirlenecek. Dünya Kupası Elemeleri Güney Amerika ayağı (CONMEBOL) üyesi olan 10 takım, aynı grupta yer alıyor.

Lig usulünde oynanan bu formatta her takımiç ve dış sahada olmak üzere ikişer karşılaşmada mücadele ediyor. Tüm karşılaşmalar tamamlandığında grupta ilk dört sırada yer alan takımlar doğrudan 2022 Dünya kupasına katılma hakkı kazanırken beşinci sırada yer alan takım play off turu oynuyor.

2022 Dünya Kupası Güney Amerika elemelerinde 14 hafta geride kalırken, Brezilya ve Arjantin haricindeki tüm takımlar 14 maçını tamamladı. 14 hafta sonunda Brezilya ve Arjantin 2022 Dünya kupasına katılmayı garantileyen ülkeler oldu ancak Üçüncü dördüncü ve beşinci sıralar için kalan maçlarda kıyasıya bir mücadele bekleniyor.

Brezilya ve Arjantin Garantiledi

14 haftalık sürecin sonunda ligde lider konumda olan Brezilya çıktı 13 karşılaşmada 11 galibiyet ve iki beraberlik alarak henüz mağlubiyet yaşamadı. 35 puan elde eden Sambacılar, 27 kez gol sevinci yaşarken kalesinde sadece dört golü gördü ve denemelerin en çok gol atan ve en az gol yiyen takımı oldu. Hücum zenginliğiyle ön plana çıkan Brezilya milli takımı maç başına 2,08 gol ortalaması yakaladı ve bu alanda elemelerin en yüksek yüzdesine sahip oldu.

Takımın en golcü ismi Paris Saint-Germain forması giyen Neymar. Brezilyalı yıldız bu süreçte yedi kez gol sevinci yaşarken maç başına 0,70 gol ortlaması yakaladı ve turnuvanın en yüksek gol ortalamasına sahip oldu.

Elemelerin ikinci sırasında ise Arjantin yer alıyor. 13 karşılaşmada sekiz galibiyet ve beş beraberlik alan Arjantin, 20 kez gol sevinci yaşarken kalesinde altı golü gördü ve 29 puan elde etti. Lionel Messi altı gollük skor katkısı verirken ülkesinin Dünya Kupasına katılmasında büyük rol oynadı. Elemeleri üçüncü sırasında son yılların yükselişe geçen ülkesi Ekvador yer aldı. Yedi galibiyet iki beraberlik ve beş mağlubiyet alanEkvador, 23 puan elde etti ve Katar yolunda önemli bir avantaja sahip oldu.

Kalan 4 Maç Heyecana Sahne Olucak 

Dördüncü ve beşinci sırada ise Kolombiya ile Peru bulunuyor. Her iki takımın 17 puanı bulurken, Şili, Uruguay ve Bolivya onları yakın takipte. Şili ve Uruguay‘ın 16’şar puanı bulurken Bolivya onların 1 puan gerisinde 8.sırada yer alıyor.

9.sırada 13 puana sahip olan Paraguay bulurken son sırada 7 puan ile Venezuela yer alıyor. Kalan dört karşılaşmaDünya Kupası için büyük bir heyecan oluşturuyor. 2010,2014 ve 2018 Dünya kupasına katılma başarısı gösteren Uruguay, Katar’da düzenlecek olan Dünya Kupasına katılmak için zorlu bir sınav verecek. Gök Mavililer, Paraguay ve Venezuela’nın ardından son iki maçını Peru ve Şili’ye karşı oynayacak.