Zidane’nin Dünya Kupası’na Trajik Vedası

Fransa Milli takımı ile son Dünya Kupası’na, 2006 Almanya Dünya Kupası ile çıkan Zidane, final mücadelesinin uzatma bölümlerinde İtalyan oyuncu Marco Materazzi’ye attığı kafa sebebiyle kırmızı kart görmüş ve maçı tamamlayamamıştır. Cezayir asıllı Fransız futbolcu, İtalya’ya penaltı atışları sonucunda kaybedilen kupa sonunda gözyaşlarına engel olamamıştır.

Kariyerinde sayısız başarıya sahip olan Zidane, milli takımdaki son günlerinde Fransa’ya 2. şampiyonluğunu getiremeden milli takıma veda etmiş oldu.

2006 Almanya Dünya Kupası’ndan Bazı Notlar

Brezilya, Dünya Kupaları’nda peş peşe 11 maç kazanan ilk takım olmuştur. 2002’de şampiyon olan Brezilya galibiyetlerinin çoğunu bu Dünya Kupası’ndan getirmiştir.

Bu turnuva ile beraber altın gol uygulamasına son verilmiştir. Altın golden bahsetmişken; İlhan Mansız’ın Senegal’e attığı gol ile 2022 Dünya Kupası’nda Yarı Final’e ismimizi yazdırdığımızı da hatırlatmadan geçmeyelim.

Portekiz – Hollanda mücadelesinde 12 sarı, 4 kırmızı kart çıkmış ve Dünya Kupaları Tarihi’nin en fazla kart gösterilen maçı olmuştur.

İtalya’nın Şampiyonluğu

32 takımın katıldığı turnuvada 4’erli 8 grup oluşturuldu ve gruplarında ilk iki sırayı paylaşan takımlar üst tura yükseldi. Bu turdan sonra ikili eliminasyon sistemine geçildi.

İlk Turda E Grubu’nda mücadele eden İtalya; Gana, Çek Cumhuriyeti ve ABD’nin bulunduğu grubu lider olarak tamamladı ve Son 16 Turu’na ismini yazdırdı. Son 16 Turu’nda Avustralya ile eşleştiler ve müsabakayı 1-0 kazanarak Çeyrek Final’e kaldılar. Çeyrek Final’de Ukrayna’yı 3-0 ile kolay geçtiler. Yarı Final’de ev sahibi Almanya’yı 2-0 mağlup ederek turnuvanın dışına ittiler. Artık şampiyonluk için önlerinde tek engel kalmıştı. Portekiz’i 1-0 mağlup ederek Final’e kalan Fransa ile eşleştiler. Normal süresi ve uzatma bölümleri 1-1 sona eren karşılaşmada penaltı atışları sonucunda mücadeleyi kazanarak tarihlerindeki 4. Dünya Kupası Şampiyonluklarını aldılar.

2006 Almanya Kupası İstatistikleri

Toplamda 64 müsabakaya çıkıldı ve 147 gole imza atıldı. Maç başına düşen ortalama gol sayısı yaklaşık olarak 2.3 oldu.

Turnuvada gol kralı 5 gol atmayı başaran Alman forvet Miroslav Klose oldu.

Juan Roman Riquelme yaptığı 4 asist ile turnuvanın asist kralı oldu.

Fransa’nın Final’e kalmasında büyük söz sahibi olan Zidane, turnuvanın oyuncu seçildi.

İtalya’nın şampiyon olduğu turnuvayı; Fransa ikinci, Almanya üçüncü, Portekiz’de dördüncü olarak tamamladı.