Yaşayan Efsane Ronaldo

Portekiz’in Madeira Özerk Bölgesi’nde yer alan Funchal’da dünyaya gelen Ronaldo’nun uzun ismi Cristiano Ronaldo Dos Santos’tur. 5 Şubat 1985 doğumlu olan Ronaldo futbol hayatına Andorinha Jugent alt yapısında 10 yaşında başlamıştır. Oradan Nacional Althletic ve sonra da Sporting alt yapısına geçmiştir.

Sporting’de Bir Yıldız Doğuyor

Sporting’de alt yaşlarda gösterdiği başarılar ile adından sıkça söz ettiren Ronaldo kısa sürede A takıma yükselmiştir. Sporting’de sadece 1 sezon A takım formasını terleten Ronaldo, 2003’ün Ağustos ayında Manchester United’a 19 Milyon Euro bedel ile transfer olmuştur. Manchester United ile 340 maça çıkan yıldız oyuncu bu süreçte 144 gol atıp, 63’de asist yapmayı başarmıştır. Dönemin teknik direktörü Alex Ferguson ile de zaman zaman sıkıntılar yaşayan Ronaldo 2009’un Temmuz ayında Real Madrid’e 94 Milyon Euro gibi uçuk bir bonservis bedeli ile geçiş yapmıştır.

Ronaldo’nun Yaşayan Bir Efsane Haline Dönüşmesi

Henüz 24 yaşında olan Ronaldo için LaLiga’da bambaşka bir serüven başlamıştır. Kısa sürede takıma alışan ve taraftarında sevgilisi haline gelen Cristiano, gollerine ve asislerine Real Madrid kariyerinde de fazlası ile devam etmiştir. Bu dönemde maç başına 1 gol ortalamasının üzerine çıkarak büyük bir başarının altına imzasını atmıştır. Real Madrid forması ile 438 karşılaşmaya çıkan Portekizli oyuncu; 450 gol ve 131 asist ile takımın parlayan yıldızı olmuştur. Fakat LaLiga kariyerinin sonlarına doğru vergi kaçakçılığı ile suçlanan Ronaldo için artık İspanya’dan ayrılma vakti gelmiştir.

Juventus Macerası

Yıldız oyuncu 2018’in Temmuz ayında yine rekor bir transfer bedeli ile 117 Milyon Euro karşılığında Juventus’a geçmiştir. 3 yıl formasını giydiği İtalyan ekibi ile 134 müsabakaya çıkan Ronaldo; 101 gol atarken 22’de asist yapmıştır.

Manchester United’a Dönüş

2021 yılının Ağustos ayında tekrar yıldızının parladığı Manchester United’a dönen Portekizli oyuncu şu dönemlerde fazla forma şansı bulamıyor ve takımdan ayrılmak istiyor.

Milli Takım Kariyeri

37 yaşına gelen yıldız oyuncu Portekiz milli takımınında da oldukça başarılı istatistiklere imzasını atmıştır. Milli takım forması ile çıktığı 191 mücadelede 117 kez rakip fileleri sarsma başarısı göstermiştir. 2022 Dünya Kupası belki de onun son Dünya Kupası olabilir. Yine de yaşayan efsane olan Ronaldo takımının turnuvadaki en büyük kozu olacaktır.

Portekiz’in 2022 Dünya Kupası’ndaki Fikstürü

2022 Katar Dünya Kupasında H Grubunda mücadele edecek olan Portekiz’in grubunda; Gana, Uruguay ve Güney Kore bulunuyor. Fikstüre göz attığımızda; 24 Kasım / Portekiz – Gana, 28 Kasım Portekiz – Uruguay, 02 Aralık / Güney Kore – Portekiz maçlarının oynanacağını görüyoruz.