Uruguay 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Uruguay’ın Dünya Kupaları Tarihi

Dünya Kupaları Tarihi Uruguay’ın 1930 yılında ilk organizasyonu yaptığı turnuva ile başlar. Uruguay bu Dünya Kupası’nı kazanmayı başarmıştır. Ayrıca 1950 yılında Brezilya’da yapılan Dünya Kupası’nı da kazanmışlar ve tarihlerinde 2 kez bu başarıyı elde etmişlerdir. Bunun dışında 1954,1970 ve 2010 yıılarında yaşadıkları 3’de, 3.lükleri bulunmaktadır. Dünya Kupaları’nda 56 karşılaşmaya çıkan Uruguay bunlardan; 24 galibiyet, 12 beraberlik, 20 mağlubiyet ile ayrılmıştır. Rakip fileleri 87 kez havalandırırken, kalelerinde ise 74 gol görmüşlerdir.

Uruguay’ın 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Sergio Rochet, Fernando Muslera ve Sebastian Sosa

Defans: Ronald Arouja, Agustin Rogel, Sebastian Caceres, Leandro Cabrera, Martin Caceres, Mathias Oliveira, Matias Vina, Guillermo Varela, Damian Suarez, Lucas Torreira ve Manuel Ugarte

Orta Saha: Federico Valverde, Rodrigo Bentancur, Nicolas de la Cruz, Matias Vecino, Giorgian de Arrascaeta, Diego Rossi, Agustin Canabbio, Facundo Pellistri ve Brian Ocampo.

Forvet: Darwin Nunez, Luis Suarez ve Martin Satriano.

Uruguay 2022 Dünya Kupası Elemeleri

2022 Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri’nde; Brezilya, Arjantin, Paraguay, Venezuela, Şili, Ekvador, Peru, Kolombiya ve Bolivya ile Dünya Kupası’na katılmak için kıyasıya bir yarışın içerisine giren Uruguay 28 puan topladığı grubu 3. sırada tamamladı ve Dünya Kupası’na doğrudan katılma hakkını elde etti. Bu süreçte çok uzun yıllardır tamını çalıştıran Oscar Tabarez ile yollarını ayırmak durumunda kalan Uruguay, son 4 müsabakasında Diego Alanso’yu takımın başına getirdi ve onun önderliğinde son 4 müsabakalarından 12 puan alarak 2022 Dünya Kupası’nın kapılarını açtılar. Grupta toplamda 18 müsabakaya çıktılar ve bunlardan; 8 galibiyet, 4 beraberlik, 6 mağlubiyet alarak ayrıldılar.  Elemelerde 14 maçta forma giyen Luiz Suarez attığı 7 gol ile takımına en fazla gol katkısı veren isim oldu.

Uruguay 2022 Dünya Kupası Rakipleri

2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde H Grubu’nda yer alacak olan Uruguay’ın grubunda; Portekiz, Gana ve Güney Kore yer alacak. Grubun Portekiz ile birlikte favorileri olarak gösteriliyorlar. Açıkçası Elemlerde çok da güven veren bir oyun ortaya koymadılar. İşlerinin o kadar da kolay olmayacağını düşünüyorum.

Uruguay 2022 Dünya Kupası Fikstürü

24 Kasım  Uruguay – Güney Kore

28 Kasım  Portekiz – Uruguay

02 Aralık  Gana – Uruguay