Uluslar Ligi Heyecanı Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Futbolseverler; kulüp sezonunun tamamlanmasıyla beraber ne yapacaklarını düşünüyorlardı. Bu noktada, milli maçların imdadımıza yetiştiğini söyleyebiliriz. UEFA Milletler Ligi; oldukça yeni bir turnuva! Yine de milli takımlar için son derece önemli olduğunu ifade edebiliriz. Hazırlık maçları olarak düşünülebilir. Bunun yanı sıra, yeni oyuncuların milli takımlarına uyum sağlaması açısından da önemli bir organizasyondur. Gelin, 2022 – 2023 UEFA Milletler Ligi fikstürüne ve favorilerine yakından bakalım!

Milletler Ligi Maçları Ne Zaman Sona Erecek?

Her şeyden önce, UEFA Uluslar Ligi’nin 1 Haziran 2022 tarihinde oynanan maçlarla başladığını ifade edebiliriz. Lig etabı 27 Eylül 2022 tarihinde oynanan maçlar ile sona erecek. Final etabı ise 14 – 18 Haziran 2023 tarihleri arasında oynanacak. Son olarak, bir de Avrupa Şampiyonası katılımı için oynanacak play-out etabının varlığından bahsetmeliyiz. Söz konusu maçlar da 21-26 Mart 2024 tarihleri arasında oynanacak.

Ülke takımları dört gruba ayrıldı. A Ligi’nde tahmin edebileceğiniz gibi dünyanın en iyi milli takımları bulunuyor.

 • A1 Grubu: Danimarka, Avusturya, Fransa, Hırvatistan
 • A2 Grubu: Portekiz, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İsviçre
 • A3 Grubu: Macaristan, Almanya, İtalya, İngiltere
 • A4 Grubu: Hollanda, Polonya, Galler, Belçika

2023 yılının Haziran ayında oynanacak yarı final ve final maçlarının ardından yukarıdaki dört grupta yer alan takımlardan birisi 2022 – 2023 sezonunun şampiyonu olacak. Şimdi de B Ligi’ne bakalım!

 • B1 Grubu: Ukrayna, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya, Ermenistan
 • B2 Grubu: İzlanda, İsrail, Rusya, Arnavutluk
 • B3 Grubu: Finlandiya, Karadağ, Bosna Hersek, Romanya
 • B4 Grubu: Norveç, Sırbistan, İsveç, Slovenya

Buradaki gruplarda yer alan takımlardan en iyi sıralamaları elde edenler bir sonraki UEFA Milletler Ligi’ne A Ligi’nde başlayacak. Sırada C Ligi var!

 • C1 Grubu: Türkiye, Lüksemburg, Faroe Adaları, Litvanya
 • C2 Grubu: Yunanistan, Kosova, Kuzey İrlanda, Kıbrıs Rum Kesimi
 • C3 Grubu: Kazakistan, Slovakya, Belarus, Azerbaycan
 • C4 Grubu: Gürcistan, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Cebelitarık

Gruplarını ilk sırada bitiren takımlar bir sonraki UEFA Milletler Ligi’nde B Ligi’nde yer alacaklar. Ayrıca, D Ligi’nde toplam yedi ülke milli takımının olduğunu ifade etmeliyiz.

Milletler Ligi’nin Favorileri

UEFA Milletler Ligi; Avrupa Şampiyonası veya Dünya Kupası kadar ciddiye alınmıyor. Ancak, yine de bu turnuvayı önemseyen ülkelerin olduğunu söyleyebiliriz. Her şeyden önce, son Avrupa şampiyonu İtalya’dan bahsetmeliyiz. Roberto Mancini’nin öğrencileri; Dünya Kupası play-off yarı finalinde Kuzey Makedonya’ya yenilerek Dünya Kupası’na katılma şanslarını geri çevirdiler. Bu yüzden, önümüzdeki iki yıl boyunca en büyük hedeflerinin Milletler Ligi olduğunu ifade edebiliriz.

Fransa; 2018 yılında Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’nı müzesine götürmüştü. Kylian Mbappe, Karim Benzema, Paul Pogba, Antoine Griezmann gibi isimleri kadrosunda barındıran Fransa; Milletler Ligi’nin en büyük favorilerinden birisi! Fransa ve İtalya’nın yanı sıra İspanya ve Almanya’nın da bu turnuvayı kazanma ihtimallerinin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.