Ukrayna Play Off Maçı İçin Başvurdu

Dünya, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın sona ermesi için seferber olurken Ukrayna tarafından FIFA’ya başvuru geldi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Rusya, Ukrayna devletinin topraklarını işgal etmeye yönelik bir operasyonlar bütünü başlatmıştı. 2022 yılına geldiğimiz bu dönemde verilen bu savaş kararı, Türkiye de dahil olmak üzere dünyadaki çoğu ülkenin tepkisiyle karşılanmıştı.

Bu tepkiler ilerleye süreçte ağır yaptırımlara dönüşürken, spor branşları da bu yaptırımlardan doğrudan etkilenmişti.

Amerika’dan Avustralya’ya birçok ülke ve federasyon, spor branşlarında Rus takımlarına ve hatta Rus sporculara yaptırımlar uygulamıştı.

FIFA ve UEFA da bu yaptırımlar listesinin başını çeken uluslararası organizasyonlar olarak öne çıkmıştı. Hatırlanacağı üzere FIFA, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Rusya’nın 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılamayacağını belirtmişti.

Buna ek olarak Rusya milli takımları da turnuvalardan menedilmişti.

Ukrayna Erteleme Talep Etti

Ülkelerinde devam eden insanlık dramlarıyla ve savaşla mücadele eden Ukrayna, bu esnada haliyle spor organizasyonlarına katılamayacak.

İşte bu yüzden geçtiğimiz günlerde Ukrayna Futbol Federasyonu, FIFA ve UEFA’ya yaptığı başvurularda 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri bünyesinde oynayacakları play off maçları için erteleme talep etti.

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play off maçları bilindiği üzere Mart 2022’de oynanacak. Tarihte ilk kez kış aylarında Katar’da düzenlenecek FIFA Dünya Kupası’na Avrupa kıtasını temsilen katılacak olan takımlar bu play off maçları sonucunda ortaya çıkacak.

Bu maçlar doğrultusunda Portekiz – Türkiye galibi, İtalya – Kuzey Makedonya galibiyle oynayıp Katar’a gitmeye çalışacak.

Diğer tarafta ise Avusturya – Galler galibi, İskoçya – Ukrayna galibiyle aynı yarışı verecek.

Hal böyle olunca Ukrayna’nın erteleme talebi, 24 Mart’ta Glasgow’un Hampden Park Stadyumu’nda oynanacak maçın tarihinin değişmesi anlamına geliyor. Bu tarih değiştiği takdirde diğer maçların aynı fikstürde oynanıp oynanmayacağı ise merak konusu.

Ukrayna Play Off Turuna Nasıl Gelmişti

ukrayna

Sarı Mavililer, FIFA Dünya Kupası eleme grupları kurasına tıpkı Türkiye gibi ikinci torbadan katılmıştı. Kura çekimi sonucunda Ukrayna’nın D Grubu’ndaki rakipleri; Franca, Finlandiya, Bosna Hersek ve Kazakistan olmuştu.

Bu grupta 8 maçta toplam 2 galibiyet ve 6 beraberlik alan Sarı Mavililer, eleme sürecinde en çok beraberlik alan takımlardan biri olmayı başarmış aynı zamanda adını namağlup ekipler arasına da yazdırmıştı.

Özellikle Fransa karşısında oynadıkları futbol ve ortaya koydukları dirençle takdir toplayan Sarı Mavililer, tarihlerinde ikinci defa, dünya futbolunun bu en büyük şöleninde ülkelerini temsil etmenin hayalini kuruyorlardı.

Play off turundaki rakiplere bakıldığında otoriteler sarı mavili milli takımın şansını bir hayli yüksek görüyordu.

Hatırlanacağı üzere sarı formalarıyla futbola nam salan ülke, tarihinde ilk ve son FIFA Dünya Kupası tecrübesini 2006 yılında Almanya’da düzenlenen turnuvada yaşamışlardı. Andriy Shevchenko önderliğindeki o takım, tüm beklentileri aşan bir performans sergilemişti.

Gruplardan çıkmayı başaran ekip, bir tur daha atlamış ve çeyrek finalde İtalya’nın rakibi olmuştu. 2006 FIFA Dünya Kupası şampiyonu olan rakibine elenen ekipteki futbolcular, ülkelerinde birer kahraman gibi karşılanmışlardı.