Ukrayna Dünya Kupası Performansları

FIFA Dünya Kupası, en büyük futbol turnuvası olduğu için birçok ülke için çok önemlidir. Tıpkı Ukrayna gibi tüm futbol ülkeleri bu hayalle yaşar.

Son günlerde ne yazık ki çok acı haberlerle gündeme gelen ve 2022 yılında bir savaşın tam ortasında kalan Ukrayna, daha öncesinde kendi halinde bir ülke olmasıyla ve özellikle futbol alanındaki yıldızlarıyla tanınıyordu.

Ukrayna’nın çıktığı en büyük futbol yıldızı Andriy Shevchenko başta olmak üzere, birçok farklı isim ülkesinin adını duyurmak için futbol sahasında elinden geleni yapmıştı.

Gelin Sarı Mavililer’in tüm dünyanın sempatisini kazandığı futbol sahasında yaptıklarını şöyle bir hatırlayalım…

Ukrayna Sahneye 1998 Yılında Çıkıyor

Ukrayna Milli Futbol Takımı’nın FIFA Dünya Kupası sahnesine bağımsız bir ülke olarak ilk kez çıktığı turnuva 1998 FIFA Dünya Kupası olmuştu.

1998 yılında Fransa’da düzenlenecek turnuva için elemelere katılan Ukrayna Milli Futbol Takımı, Avrupa elemelerinde 9’uncu grupta yer almıştı.

9’uncu grupta Almanya, Portekiz, Ermenistan, Kuzey İrlanda ve Arnavutluk gibi takımlarla eşleşen Sarı Mavililer, tarihinin ilk eleme performansında çok başarılı bir grafik çizmiş ve 20 puanla Almanya’nın ardından 2’nci sırada yer almıştı.

Ancak ne var ki play off turunda Hırvatistan ile oynanan iki maç sonunda Fransa biletini alamamıştı.

Ukrayna Milli Futbol Takımı, 2002 FIFA Dünya Kupası Elemeleri’nde ise 5’nci grupta Polonya, Belarus, Norveç, Galler ve Ermenistan ile eşleşmişti.

Andriy Shevchenko’nun yıldızının parladığı yıllarda, görece kolay grupta liderlik Polonya’nın olmuş ve Sarı Mavililer’e yine play off yolu gözükmüştü.

Play off’ta rakip güçlü Almanya olunca, Shevchenko ve arkadaşları bir kez daha kupa biletini kaptırmıştı.

Tarihin İlk ve Tek Dünya Kupası

ukrayna

İki kez play off turunda elendikten sonra Ukraynalılar, 2006’ya çok ciddi hazırlanmışlardı.

Eleme gruplarında 2’nci grupta yer alan Sarı Mavililer’in, bu gruptaki en büyük rakibi ise Türkiye idi. Ay Yıldızlılar ve Ukraynalılar dışında grupta; Danimarka, Yunanistan, Arnavutluk, Gürcistan ve Kazakistan vardı.

Bizi İstanbul’da Shevchenko’nun etkili oyunuyla 0 – 3 geçen Sarı Mavililer, evlerinde Tümer Metin’in golüne engel olamayıp 0 – 1 kaybetmişlerdi. Ancak grupta toplam 25 puan alan taraf onlar olunca, biz 23 puanla ikinci olup play offların yolunu tutmuştuk.

Shevchenko ve arkadaşları ise tarihlerinin ilk FIFA Dünya Kupası’na katılmışlardı.

H Grubu’nda İspanya, Tunus ve Suudi Arabistan ile birlikte yer alan Sarı Mavililer, grupta 2 galibiyet alıp sadece İspanya’ya mağlup olmuş ve ilk kez katıldığı turnuva bir üst turu görmüştü.

26 Haziran 2006’da Köln’de oynanan mücadelede Shevchenko ve arkadaşlarının rakibi İsviçre idi. İsviçre’yi normal süresi 0 – 0 biten maçın sonunda 0 – 3 eleyen Ukrayna, çıkışını sürdürmüş ve kendini 2006 FIFA Dünya Kupası Çeyrek Final maçına atmıştı.

30 Haziran 2006’da rakip güçlü İtalya olunca, Sarı Mavililer’in yolculuğu burada sona ermişti. Maçı 3 – 0 kaybeden takım, ülkelerine büyük bir gurur yaşatmış ve çok başarılı bir turnuva geçirmişlerdi.