Türkiye’nin Uluslar Ligi’nde Rakipleri Belli Oldu

İlk olarak 2018 Dünya Kupası’ndan sonra uygulanmaya başlayan ve Milli Takımlar arasındaki uluslararası hazırlık maçlarını belirli bir formata dahil etmek için oluşturulan Uluslar Ligi’nde Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın yarışacağı grup belli oldu.

Geçtiğimiz sezonlarda gösterdiği başarısız performanslar nedeniyle küme düşen ve bu nedenle bu sezon C Ligi’nde yer alan Milli Takım, 1’inci Grupta Litvanya, Faroe Adaları ve Lüksemburg ile aynı grupta mücadele edecek.

Türkiye’nin Grubu Belli Oldu

Son şampiyonu Fransa olan ve 2018 yılından bu yana düzenlenmeye devam eden Uluslar Ligi’nde Türkiye’nin karşılaşacağı rakipleri belli oldu. İlk olarak B Ligi’nde turnuvaya başlayan ancak aldığı başarısız sonuçlar nedeniyle geçen sene düzenlenen Uluslar Ligi’nde küme düşen Milli Takım, bu sene C Ligi’nde mücadele ederek üst lige katılan takımlar arasına adını yazdırmaya çalışacak.

C Ligi’nin 1’inci Grubu’nda Litvanya, Faroe Adaları ve Lüksemburg gibi Türkiye’ye nispetle daha zayıf rakiplerin yer aldığı grupta mücadele edecek olan Bizim Çocuklar, gruptan 1’inci olarak çıkmayı başarabilirse bir üst lige terfii etmeye hak kazanacaklar.

2018 yılından bu yana düzenlenen ve ilk oluşturulduğu günden bu yana birçok tartışmaya neden olan Uluslar Ligi’nin son iki finalisti Fransa ve İspanya olmuş ve maçı 2-1 kazanan Fransa, turnuvanın 2’inci şampiyonu olmayı başarmıştı. Uluslar Ligi 2019/2020 sezonunda küresel çaptaki COVID-19 tehlikesi nedeniyle iptal edilmişti.

Uluslar Ligi’nin Formatı

Turnuvanın en yüksek ligi olan A Ligi’nde yer alan dört gruptan birinci olarak çıkan dört takım, 2023 senesinin Haziran ayında oynanacak olan final turnuvasında kozlarını paylaşacaklar. Diğer ligler olan B, C ve D Liglerinde yer alan grupları birinci olarak tamamlayan takımların hepsi bir üst lige çıkmaya hak kazanırken, A ve B liginde son sırayı alan takımlar bir alt lige düşecek.

C Ligi’nde gruplarını son sırada tamamlayan dört takım Mart 2024’te kendi aralarında play-out maçları oynayacak ve bu maçlardan başarılı sonuç alan iki takım C Ligi’nde mücadeleye devam etmeye hak kazanırken, başarısız olan iki takım da D Ligi’ne düşecek. 1’inci ve 2’inci maçları 2-8 Haziran 2022’de oynanması planlanan Uluslar Ligi’nin 3 ve 4’üncü maçları 8-14 Haziran 2022’de 5 ve 6’ıncı maçları ise 22-27 Eylül 2022 tarihleri arasında oynanacak.

A Ligi’nde yer alan ve gruplarını 1’inci olarak tamamlayan 4 takımın birbirleriyle karşılaşacağı yarı final aşaması 14 ve 15 Haziran 2023’te oynanmak üzere düzenlenirken, Final ve üçüncülük maçı ise 18 Haziran 2023’te oynanacak.

C Ligi’nde gruplarını son sırada tamamlayan 4 takımı karşı karşıya getiren ve D Ligi’ne düşecek 2 takımı belirleyen play-out maçları 21-23 ve 24-26 Mart 2024 tarihinde oynanacak. EURO2024’ün müsabaka formatı UEFA tarafından henüz ilan edilmediği için, Uluslar Ligi’nde alınacak sonuçların EURO2024’e katılımdaki rolünün açıklanması daha ileri bir tarihe bırakıldı.